Kişilik bozuklukları ile benlik algısı öz-şefkat ve içgörü değişkenlerinin ilişkisi
Examining self-perception in personality disorders in terms of self-compassion and insight variables
- Tez No: 640405
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ YUSUF BİLGE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Sabahattin Zaim Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 121
Özet
Bu araştırmada, kişilik bozukluklarında benlik algısının, içgörü ve öz-şefkat değişkenlerinin incelenmesi amaçlanmıştır. Gönüllülük esasına göre belirlenen 18-65 yaş aralığında 420 kişiden oluşan katılımcılara araştırmacı tarafından oluşturulan demografik bilgi formu, Coolidge Axis II Inventory – Plus Türkçe Kısa Formu, Sosyal Karşılaştırma Ölçeği, Öz-Şefkat Ölçeği, Kendine Yansıtma ve İçgörü Ölçeği Türkçe Formu uygulanmıştır. Elde edilen verilere uygulanan analiz sonuçlarına göre, kişilik bozuklukları ile olumlu benlik algısı, öz-şefkat ve içgörü değişkenleri arasında anlamlı seviyede negatif ilişkiler olduğu tespit edilmiştir. Aynı zamanda benlik algısı, içgörü ve öz-şefkat değişkenlerinin kişilik bozukluklarını farklı oranlarda yordadıkları gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is examining self-perception, insight and self-compassion within personality disorder. The Demographic Information Form, The Coolidge Axis II Inventory – Plus Turkish Minor Form, Social Comparison Scale, Self-Compassion Scale, Self-Reflection and Insight Turkish Form were implemented to 420 volunteers, from age 18 to 65. According to the results of analysis which applied to the obtained data, it is been detected that there is a significant negative connection between positive self-perception, self-compassion and insight variables with personality disorders. Therewtihall, It was observed that self-perception, insight and self-compassion variables predicts personality disorders at different rates.