Kronik omuz ağrılı hastalarda ağrı, disabilite ve fonksiyonel kapasitenin psikiyatrik semptomlar, kişilik yapısı, algılanan stres düzeyi ve uyku kalitesi ile ilişkisinin araştırılması
The investigation of the relationship between pain, disability and functional capacity with psychiatric symptoms, temperament profile, perceived stress level and sleep quality in patients with chronic shoulder pain
- Tez No: 618354
- Danışmanlar: PROF. DR. DİLEK DURMUŞ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Physical Medicine and Rehabilitation
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 100
Özet
Amaç Bu çalışmanın amacı kronik omuz ağrılı hastalarda psikiyatrik semptomlar, algılanan stres, kişilik yapısı ve uyku bozukluğunu araştırmak, ağrı, disabilite, fonksiyonel kapasite ile ilişkilerini değerlendirmekti. Gereç ve Yöntem En az 3 aydır omuz ağrısı olan 150 hasta (E / K = 41/109) (60.46±10.59 yıl) ve 120 sağlıklı kontrol (E / K = 35/85) (58.35±8.52 yıl) prospektif olarak değerlendirildi. Klinik değerlendirme için aşağıdaki envanterler kullanıldı: ağrı için – Vizüel Analog Skala (VAS), disabilite için - Omuz Özürlülük sorgulaması (OÖS) fonksiyonellik için - California-Los Angeles Üniversitesi (UCLA) Omuz Ölçeği ve omuz hareket açıklığı, mizaç profilleri için - TEMPS-A(Temperament Evaluation of Memphis, Pisa, Paris and San Diego Autoquestionnaire), stres algısı için - Algılanan Stres Ölçeği (ASÖ), psikiyatrik belirtiler için – Semptom kontrol listesi-90-R (SCL-90R), Rosenberg Benlik Saygısı Ölçeği (RBSÖ), uyku bozukluğu için - Pittsburgh Uyku Kalitesi İndeksi (PUKİ). Bulgular Omuz ağrısı olan hastaların ortalama VAS ağrı skoru, OÖS skoru ve UCLA skoru sırasıyla 4.34 ± 1.79,61.98 ± 26.88 ve 58.90 ± 17.78 idi. SCL-90-R toplam ve kişilerarası duyarlılık, psikotizm, paranoyak ve fobi dışındaki tüm alt ölçek puanları hasta grubunda kontrol grubundan anlamlı olarak yüksek bulundu (P 0.05). Hasta grubu fonksiyonel duruma göre değerlendirildiğinde fonksiyonel durumu kötü olan hastalarda öfke hariç tüm psikiyatrik belirtilerin daha fazla olduğu, uyku kalitesinin daha bozuk olduğu, benlik saygısının daha azalmış olduğu ve algılanan stresin daha fazla olduğu görüldü. Ayrıca fonksiyonu kötü olan grupta depresif ve anksiyöz kişilik daha fazla tespit edildi.
Özet (Çeviri)
Introduction The aim of this study was to investigate the psychiatric symptoms, perceived stress, temperament profile and sleep disturbance in the patients with chronic shoulder pain (CSP) and also to evaluate the relationship with pain, disability, and functional capacity. Materials and Methods We prospectively evaluated 150 patients (M/F=41/109) (60.46±10.59 years) who have had shoulder pain for at least 3 months and 120 healthy controls (M/F=35/85) (58.35±8.52 years). Pain was evaluated with Visual Analog Scale (VAS), disability with Shoulder Disability Questionnaire (SDQ), functionality with The University of California-Los Angeles (UCLA) Shoulder Scale and range of shoulder motion, temperament profiles with TEMPS-A, stress perception with Perceived stress scale (PSS), psychiatric symptoms with Symptom Checklist-90-R (SCL-90R), Rosenberg self esteem with Self-Esteem Scale (RSES) and sleep disturbance with Pittsburgh sleep quality index (PSQI). Results The mean VAS pain score, SDQ score, and UCLA score of the patients with shoulder pain were 4.34±1.79, 61.98±26.88, and 58.90±17.78, respectively. SCL-90-R total and all subscale scores except interpersonal sensitivity, psychoticism, paranoid, and phobia were significantly higher in the patient group than the control group (p0.05). When the patient group is evaluated according to functionality, the patients having fair/poor shoulder function had more psychiatric symptoms except hostility, poor sleep quality, decreased self-esteem and increased stress perception. Also, anxious and depressive temperaments were found more common in the patients with fair/poor shoulder function.