Osmanlı'dan günümüze Çankırı ili Kurşunlu ilçesi Kapaklı köyü
Kapaklı village of Kurşunlu district of Çankırı province from Ottoman to today
- Tez No: 640428
- Danışmanlar: PROF. DR. ZİYA KAZICI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Sabahattin Zaim Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih ve Medeniyet Araştırmaları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Tarih ve Medeniyet Araştırmaları Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 127
Özet
Kapaklı Köyü, Çankırı ilinin Kurşunlu ilçesine bağlıdır. Bu köy hakkındaki ilk bilgilere 16. Yüzyıla ait resmi kayıtlarda rastlanılmaktadır. Bu kayıtlar arasında tahrir ve temettuât defterlerinin önemi büyüktür. Özellikle 1845 tarihli temettuât defterindeki bilgilerin incelenmesiyle Köyün nüfus ve geçim kaynakları hakkında önemli bilgilere ulaşılmaktadır. Söz konusu Osmanlı dönemi kayıtları incelenerek geçmişteki Kapaklı Köyü hakkındaki bilgiler bir araya getirilmiştir. Cumhuriyet dönemi başlangıcından günümüze kadar olan gelişmeler ile köylülerden alınan bilgiler de araştırmamıza dâhil edilerek, Kapaklı Köyü'nün geleceği hakkında tahminler yapılmıştır. Çalışmamızın ana konusu Osmanlı'dan günümüze Kapaklı Köyü'dür. Bundan dolayı Kapaklı Köyü'nün bağlı olduğu il Çankırı ve ilçe Kurşunlu hakkında kısa ve öz bilgiler de teze eklenmiştir.
Özet (Çeviri)
Kapakli is one of the villages of the district of Kursunlu in the Cankiri Province. The first informations about this village can be found in the official records of 16th century. Among these records, temettuat (income) registries and tapu tahrir (land records) are of great importance. Especially by examining the information in the temettuat registry dated 1845, important information about the population and livelihoods of the village is reached. The Ottoman Turkish records were examined and the information about the previous Kapakli Village was gathered. The progress from the beginning of the Republican era to the present and the information received from the villagers were also included in our research and forecasts were made about the future of Kapakli Village. The main subject of our thesis is Kapakli Village from the Ottomans to the present. For this reason, brief and concise information about the province of Çankırı and district of Kurşunlu in which the village of Kapakli is attached is also included in thesis.