Okul öncesi çocuğa sahip annelerin ebeveyn tutumları ile çocukların ayrılık kaygısı arasındaki ilişkinin incelenmesi
He investigation of relationship between separation anxiety and mother-parental attitudes in preschool children
  1. Tez No: 640432
  2. Yazar: GÜLŞEN KAYA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HAKAN AKÇAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Psikoloji, Education and Training, Psychology
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Sabahattin Zaim Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Danışmanlığı ve Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Aile Danışmanlığı ve Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
Bu çalışmada, okul öncesi çocuklarda ayrılık kaygısı ile ebeveyn tutumları arasındaki ilişkinin incelenmesi amaçlanmıştır. Tarama modeli kullanılarak yapılan bu araştırmanın evrenini İstanbul ilindeki okul öncesi eğitim kurumlarında çocuğu olan anneler oluşmaktadır. Araştırmanın çalışma grubunu ise İstanbul ilinden 138 kadın ebeveyn oluşturmuştur. Veri toplama aracı olarak Ayrılık Kaygısı Değerlendirme Ölçegi ve Ebeveyn Tutum Ölçeği kullanılmıştır. Veri toplama araçlar elektronik ortama aktarılmış ve katılımcıların ölçekleri online ortamda tamamlaması sağlanmıştır. Elde edilen veriler SPSS programı yardımıyla analiz edilmiştir. Gruplar arası karşılaştırmalar MannWhitney U testi ve Kruskal Wallis testi kullanılarak yapılmıştır. Araştırmada elde edilen sonuçlara göre annelerin ebeveyn tutumları ile okul öncesi çocukların ayrılık kaygısı arasında bir ilişki olduğu tespit edilmiştir. Ayrıca sosyo demografik özellikler arasında farklılıklar elde edilmiştir. Ebeveynlerin yaşı, eğitim seviyeleri, mesleği, gelir seviyesi ile ayrılık kaygı düzeyleri arasında anlamlı farklılık bulunamamıştır. Çocuk sayısı ile ayrılık kaygısı düzeyleri alt boyutları arasında anlamlı farklılıklar elde edilmemiştir. Okul öncesi çocukların ayrılık kaygı düzeyleri cinsiyete, yaşa ve okula başlamadan önce sosyal etkinliklere katılım durumlarına göre farklılık göstermektedir. Okul öncesi eğitime devam eden çocukların doğum sırası ile ebeveyn tutumları arasında anlamlı bir ilişki yoktur.
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to find out the relationship between separation anxiety and parental attitudes in preschool children. In this study, the screening model was used and the universe of the study consists of mothers with children in preschool education institutions in Istanbul. this research group was formed by 138 women parents in İstanbul province. Separation Anxiety Evaluation Scale and Parental Attitude Scale were used as data collection tools.The data collection tools were transferred to the electronic environment and the participants were provided to complete the scales online. The data obtained were analyzed with the help of SPSS program. Comparisons between groups were made by using the MannWhitney U test and the Kruskal Wallis test. According to the results obtained in the study, it was determined that there was a relationship between mothers' parental attitudes and preschool children's separation anxiety. In addition to, socio-demographic characteristics differences between were obtained. ln this study there's no significant difference between the Parent's age, education levels, profession, economic status with the separation anxiety levels. And there is no significant difference between the number of children with the separation anxiety levels of sub-dimensions. The level of Pre-school children separation anxiety varies according to the gender, age, and the participating of pre school events. And there is no significant relationship between the birth order of ongoing pre-school children and parents' attitudes.