Laboratuvar ortamında üretilen sentetik vollastonitin tasarlanmış çimento esaslı kompozitlerin mekanik özellikleri üzerine etkisi
The effect of synthetic wollastonite produced in laboratory environment on the mechanical properties of engineered cementitious composites
- Tez No: 640470
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HASAN ERHAN YÜCEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 119
Özet
Bu tez çalışmasında, sentetik vollastonitin (SV) Tasarlanmış Çimento Esaslı Kompozitlerin (ECC) mekanik özellikleri üzerine etkisi deneysel olarak incelenmiştir. İlk aşamada, SV minerallerinin üretimi sağlanmış ve en yüksek boy:çap oranına sahip iki SV tipi (SV16-SV28) belirlenmiştir. İkinci aşamada ise, belirlenen SV'ler ECC tasarımında kullanılmıştır. ECC'ler 0.27 sabit su/bağlayıcı (s/b-su/çimento (Ç)+uçucu kül (UK)+SV) oranıyla üretilmiştir. İlk olarak, ECC kontrol karışımı üretilmiş ve daha sonra SV16 sırasıyla Ç, UK ve Ç+UK yerine %3, %6, %9 ve %12 oranlarında üçüncü bir mineral katkı malzemesi olarak kullanılmıştır. Bu karışımların sonuçlarına göre, SV28 minerali Ç+UK birleşiminde, SV16 minerali ise yine aynı birleşimin Ç/UK oranı 2.2 ve kuvartz kaynağı 1000 µm olan karışımlarda %3, %6 ve %9 oranlarında kullanılmıştır. Üretilen ECC karışımlarının 7 ve 28 günlük basınç dayanımı, eğilme performansı ve kırılma tokluğu değerleri belirlenirken, elastisite modülü değeri yalnızca 28 gün için belirlenmiştir. Deney sonuçları incelendiğinde, SV16 mineralinin ECC karışımlarının mekanik özelliklerini %6 oranına kadar iyileştirdiği belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, the effect of synthetic wollastonite (SW) on the mechanical properties of Engineered Cementitious Composites (ECC) was investigated as experimentally. In the first stage, the production of SW minerals was provided and two SW types (SW16-SW28) having highest aspect ratio were determined. In the second stage, the determined SWs were used in ECC design. ECCs were carried out with rate of 0.27 fixed water/binder (w/b - water/cement (C)+fly ash (FA)+SW). Firstly, the ECC control mixture was produced, and then SW16 was replaced as a third mineral additive at ratio of 3%, 6%, 9% and 12% instead of Ç, UK and Ç+UK, respectively. According to results of these mixtures, the SW28 was used in cement+fly ash combination in 3%, 6% and 9% ratios. The SW16 was used in the same combination mixtures with C/FA ratio of 2.2 and quartz source 1000 µm in 3%, 6% and 9% ratios. The compressive strength, flexural performance and fracture toughness values of the produced ECC mixtures were determined for 7 and 28 days, while the elasticity modulus value was determined for only 28 days. When the results were examined, it was determined that the produced SW16 mineral was improved the mechanical properties of ECCs by up to 6%.