1990'lı yıllarda İslamcı dergilerde kapitalizm tartışmaları
Debates on capitalism in Islamic magazines in 1990's
  1. Tez No: 640512
  2. Yazar: YUNUS VEHBİ KARAMAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. LÜTFİ SUNAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Siyasal Bilimler, Sosyoloji, Economics, Political Science, Sociology
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Sabahattin Zaim Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sosyoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 200
Özet
Bu araştırma 1990'lı yıllarda İslamcıların temelde kapitalizme, özelde ise hem dönemin iktisadi gündemine, hem de bir dizi iktisadi kavrama ve olguya bakışlarını ele almaktadır. Türkiye'de 1980 yılında öne çıkan 24 Ocak ve 12 Eylül tarihleri beraberinde önemli değişim ve dönüşümleri meydana getirmiştir. Bu değişimlerin ve dönüşümlerin muhafazakâr bir parti ve lider öncülüğünde gerçekleşmesi meseleyi din - dindarlar, İslam - İslamcılar bağlamında önemli hale getirmektedir. Özellikle 1990'lı yıllardan itibaren yükselişe geçen İslamcılık da mezkûr dönüşümden etkilenmiştir. İslamcılığın siyasal ve toplumsal yükselişinin yanı sıra iktisadi yükselişi, İslam-iktisat ilişkisinin ve bu ilişkinin alt başlıklarının mesele haline gelmesine sebep olmuştur. O dönemde İslamcıların kapitalizm bağlamında sermaye, piyasa, bankacılık, faiz, girişimcilik, özelleştirme, gümrük birliği, tekelleşme, liberalizm, kültür, ahlâk, tabakalaşma ve eşitsizlik gibi kavramların dergilerde tartıştığı görülmektedir. Türkiye'de İslamcılık hareketi 2. Meşrutiyet döneminden itibaren ortaya çıkışıyla birlikte daima temel olarak dergiler üzerinden varlığını sürdürmüş, gelişimini sağlamıştır. Bu çalışmada da 1990'lı yıllar boyunca yayın yapmış İslamcı dergilerden Çerçeve, Haksöz, İktisat ve İş Dünyası ve İzlenim'in bağlamı ele alınıp İslamcıların kapitalizme ve kapitalizmden doğan bir dizi olgu ve meseleye bakışları incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
This research fundamentally focuses on the Islamists' views on capitalism in the 1990s, and tectly focuses on the economic agenda of the period, as well as on a series of economic concepts and facts. Featured on January 24 and 12 September, 1980 in Turkey has brought with it significant changes and transformations occur. The fact that these changes take place under the leadership of a conservative party and leader makes the issue important in the context of religion - religious, Islam - Islamists. Especially Islamism, which has been on the rise since the 1990s, was also affected by the mentioned transformation. In addition to the political and social rise of Islamism, its economic rise has caused the Islam-economy relationship and its subtitles to become the issue. It is seen that Islamists discussed concepts such as capital, market, banking, interest, entrepreneurship, privatization, customs union, monopolization, liberalism, culture, morality, stratification and inequality in the context of capitalism in that period. Islamist movement in Turkey has always maintained its presence mainly through magazines with emergence from the second constitutional period has led to the development. In this study, the context of Islamist magazines published during the 1990s, the Çerçeve, Haksöz, İktisat ve İş Dünyası and İzlenim, and the views of Islamists on a series of facts and issues arising from capitalism and capitalism were examined.