Cemâleddîn Muhammed B. Ziyad El-Vaddâhî'nin' Şerhu Tılbeti't-talebe fî tarîkı'l-ilmi li men Talebehû' adlı eserin dördüncü bölümün başlangıcından eserin sonuna kadartahkik ve inceleme
دراسة وتحقيقشَرْحُ طِلْبة الطّلبة في طَرِيْقِ العِلْمِ لِمَنْ طَلَبَهللعلاّمَة جَمَال الدّيْن محمد بن زِيَاد الوَضَّاحِي من بداية الفصل الرابع إلى نهاية الكتاب
  1. Tez No: 640513
  2. Yazar: ABDULVARİS RUZİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HASAN GADAOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Arapça
  9. Üniversite: İstanbul Sabahattin Zaim Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 185
Özet
Bu tez, Tılbetü't-Talebe adlı eserin müellifi Muhammed b. Muhammed b. Ali el-Kaşgarî ile söz konusu eserin şârihi Muhammed b. Ziyâd el-Vaddâhî'yi tanıtmayı, hayatları ve ilmî değerlerini açıklamayı amaçlamaktadır. Tılbetü't-Talebe adlı kitap, öğrenme ve öğretme yöntemlerini ele alan ilk İslâmî eser-lerden biri olup bu konu hakkında en zengin muhtevayı haiz telifât arasında değer-lendirilmiştir. Eser önemini, başlığından da anlaşılacağı üzere, talebeyi öğrenmeye hazırlama hususunda telif edilmesinden almaktadır. Bu seçkin eser, günümüzde adlandırıldığı gibi, müslüman âlimlerin İslâmî eğitim ve öğretimin ilkelerini tespitte öncü olduklarını doğrulamaktadır. Müellif, şer'î metinleri, eğitim ve öğretimdeki pratik deneyimi, öncü uzmanların yazılarını altı bölümde bir araya getirmiştir. Tez, bu bölümlerden -aşağıda da belirtilen- son üç bölümü seçtim: Dördüncü Bölüm: İlmi yücelmek ve ilim adamlarına saygı göstermek. Beşinci Bölüm: çalışkanlık ve azım ve ilim yolunda zorluklara karşı sabretmek. Altıncı Bölüm: Öğrenci kendini ilmi aramaya adaya bilmek için rızık etmenin tolları. Eserin bu kısmını tetkik çabalarımın, öğrencilerin eğitim ve öğretim yöntemleri hak-kındaki bilgilere ulaşmasını kolaylaştıracağını ve bu husustaki ilgilerini artıracağını ümit ediyorum.
Özet (Çeviri)
This thesis aims to introduce the owner of the article (sadid al-din mohammad ibn mohammad ibn ali alkashe-gri) and the explainer the article (jamal al-din mohammad ibn al-vaddahi) and explains their personal life and scholar values. This article is one of the first Islamic articles written about learning and teaching methods and it is accepted as one of the articles containing the richest content. And as it can be understood from the title of the article, its importance is to prepare the student for learning. This outstanding article confirms the priority of muslim scholars in their relations with the teaching fundamentals and principles of islamic education, as it is called today. The author brought together sharia (islamic) texts, practical expe-rience in education and writings of leading experts in six chapters, I chose the last three chapters mentioned below: Fourth chapter: to glorify knowledge and respect scholars. Fifth chapter: diligence and perseverance, patience in the path of learning knowledge. Sixth chapter: ways to get living expenses for the student to dedicate himself to seeking knowledge. I think that my efforts to convey this part of the arti-cle will facilitate students' knowledge about teaching methods and increase their in-terest.