Sosyal çalışmanın medya yansımaları: ABD-Türkiye örnekleri
Media reflection on social work: USA-Turkey examples
  1. Tez No: 640552
  2. Yazar: AYLİN YILDIRIM AYKURT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İLHAN TOMANBAY
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Sosyal Hizmetler, İletişim Bilimleri, Social Services, Communication Sciences
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Sabahattin Zaim Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyal Hizmet Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sosyal Hizmet Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 383
Özet
Çalışmanın temel konusu, sosyal çalışmaya dair toplumsal algının oluşumunda medyanın rolüdür. Bu kapsamda medyanın meslek ve disiplin olarak sosyal çalışmayı, sosyal çalışmacıları ve sosyal sorunları ele alıp yansıtma biçimi incelenmiştir. Araştırma, ülkeler arası bir değerlendirme için ABD ve Türkiye gazetelerinin karşılaştırılması şeklinde gerçekleştirilmiştir. Her iki ülkeden en yüksek tiraja sahip 10 gazete seçilmiş ve gazetelerin bir yıllık yayınları (1 Ocak ve 31 Aralık 2018) çözümlemeye dahil edilmiştir. İnceleme, Teun van Dijk'ın söylem çözümlemesi modeli ile gerçekleştirilmiştir. Araştırma sonuçları, ABD örnekleminde sosyal çalışmacıların olumlu bir imaja sahip olduğunu göstermektedir. ABD gazetelerinde sosyal çalışma, bireyin/toplumun güç kazanması ve kendini gerçekleştirmesi için harekete geçiren, yaratıcı ve saygın bir meslek olarak temsil edilmektedir. Türkiye örnekleminde taranan haberler incelendiğinde sosyal çalışma mesleğine dair en dikkat çeken unsur; mesleğin ve meslek elemanlarının ismine dair kafa karışıklığıdır. Ayrıca Türkiye'deki haberlerde sosyal çalışma“yardım mesleği”olarak sunulmaktadır. Bu bağlamda sosyal çalışma mesleğinin uluslararası tanımından kopulmakta ve meslek yardım faaliyetine indirgenmektedir. Sosyal çalışmacılar ise yaratıcı bir iş yapmaktan ziyade yardımlara aracılık eden bir teknisyen rolünde resmedilmektedir. Haberlerde dezavantajlı grupların temsiline bakıldığında ise ABD medyasında bu grupların topluma entegrasyonu yönünde bir haber dili tercih edildiği görülmektedir. Ayrıca sosyal çalışma mesleğinin sosyal sorunlara dair yürüttüğü çalışmalara ilişkin net bir çerçeve çizilmektedir. Türkiye'de ise dezavantajlı gruplara dair haberlerde dramatik yönün vurgulandığı ve yürütülen çalışmalarda kamu kurumlarının ve politik seçkinlerin ön plana çıkarıldığı görülmektedir. Sosyal çalışma, sosyal çalışmacılar ve dezavantajlı grupların temsiline dair Türkiye ve ABD gazeteleri arasında farklılıklar bulunmaktadır. Ancak gazetelerin hepsi sosyal sorunların sorgulanmasına olanak tanımayan haber metinleri ile egemen ideolojinin yeniden üretimi noktasında aynı dile sahiptir. Bütün gazetelerde nedenleri sorgulamayan, bireyselleştiren ve kalıcı çözüme katkı sağlamayan bir temsil yapısı dikkati çekmektedir.
Özet (Çeviri)
The main subject of this study is the role of the media in the formation of social perception related to social work. In this scope, the reflection of social work as a profession and a discipline, social workers and social problems in the media has been researched. In order to make a cross-country evaluation, the research was made by comparing newspapers from Turkey and United States. 10 newspapers with the highest circulation were selected from both countries. One-year (2018) publications of these newspapers (covering January 1 and December 31, 2018) were analyzed. The discourse analysis model of Teun van Dijk was used as method. The results of research regarding to USA sample show that social workers have a positive image. In addition to that social work is seen as a creative and a respected profession that activates the individual / society to gain strength and self-fulfillment. In the sample of Turkey, there is a confusion about the name of the social work profession and its members. Also social work is presented as an aid profession in Turkey news. Hence, it is disconnected from the international definition of the social work profession and limit its scope to aid activity. The social worker is depicted in the role of a technician who mediates aid rather than doing a creative profession. Considering the representation of disadvantaged groups in the news, it is seen that the news language is preferred in the US media is more inclined to support the integration of these groups into society. In addition, a clear framework is drawn on the works carried out by the social work profession on social problems. On the contrary, in Turkey, the news emphasize the dramatic aspects of the vulnerable groups and highlight the public institutions and the political elites. There are differences between Turkey and the US newspapers on the representation of social work, social worker and disadvantaged groups. However, all newspapers have the same language to reproduce the dominant ideology with news texts that don't allow questioning of social problems. The same representation style that does not questioning the real causes and not contribute to the solutions is seen in all newspapers.