Kültürel değerlerin liderlik tipleri üzerindeki etkisi: Suudi Arabistan ile Türkiye karşılaştırması
The effect of cultural values on leadership types: A comprasion between Turkey and Saudi Arabia
  1. Tez No: 640551
  2. Yazar: OSMAN ABULKALAM FAZAL AHMED
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZGÜR KÖKALAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Sabahattin Zaim Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 88
Özet
Bu çalışmanın amacı, kültürel değerlerin liderlik uygulamaları üzerindeki etkilerini araştırmayı amaçlamaktadır. Çalışma kapsamında Türk ve Suudi Arabistan'daki yöneticilerin kültürel değerleri ve yönetim uygulamaları belirlenmiş ve elde edilen sonuçlar karşılaştırılmıştır. Araştırmaya 274 katılmıştır. Araştırmada veriler Schwartz'ın Değerlerinin Ölçeği ve Liderlik Uygulamaları Ölçeği kullanarak anket yöntemi ile elde edilmiştir. Anketlerin sonuçları SPSS programıyla analiz edilmiştir. Araştırmanın sonucunda, Türk yöneticilerin baskın kültürel değerlerinin“Hazcılık”ve“Uyma”, Suudi yöneticilerin değerlerinin ise“Güç”ve“Uyma”olduğu belirlenmiştir. Yöneticilerin liderlik uygulamalarına ilişkin yapılan analizin sonucunda ise, liderlik uygulamaları açısından Türk ve Suudi yöneticilerin benzerlik gösterdiği saptanmıştır. Araştırmada yöneticileri kültürel değerleri ile liderlik uygulamaları arasındaki ilişkiler incelendiğinde, Türk yöneticilerin, bireyselciliğe olan eğilim arttıkça, takım çalışması ve toplumculuk temelli liderlik uygulamalarına olan eğilimin azaldığı saptanmıştır. Yapılan korelasyon analizi sonucunda Suudi yöneticilerin kültürel değerleri ile liderlik uygulamaları arasında herhangi anlamlı bir ilişki tespit edilememiştir. Araştırmada Türk ve Suudi yöneticilerin kültürel değerleri karşılaştırılması, Türk yöneticilerin,“Özyönelim”,“Evrensellik”,“İyilikseverlik”,“Uyma”ve“Güvenlik”değerine Suudi yöneticilere nazaran daha fazla önem verdikleri, Suudi yöneticilerin ise“Geleneksellik”değerine Türk yöneticilerden daha fazla önem verdikleri saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to investigate the effects of cultural values on leadership practices. Within the scope of the study, cultural values and management practices of managers in Turkish and Saudi Arabia were determined and the results obtained were comparedIn this research, 274 persons participated. This research obtained data by using the questionnaire method, which based on the Scale of Schwartz's values and the Leadership Practices Scale. The results of the surveys analyzed with the SPSS program. Finally, It has been determined that the dominant cultural values of Turkish managers are“Hedonism”and“Conformity”, and the values of Saudi Arabians managers are“Power”and“ Conformity”. At the end of the analysis based on leadership practices, which have been done by the managers. It was determined that Turkish and Saudi Arabian managers were similar in terms of leadership practices. When the relationship between the cultural values of managers and leadership practices in the study was examined, it was found that as the tendency towards cultural values focused on individualism of Turkish managers increased, the tendency towards teamwork and socialism-based leadership practices decreased. As a result, of the correlation analysis, no significant relationship was found between the cultural values of Saudi Arabians managers and their leadership practices. After The comparison of Turkish and Saudi Arabians managers based on cultural values, the study shows that Turkish managers give more importance to the values of“Self-Direction”,“Universalism”,“Benevolence”,“Conformity”and“Security”than Saudi Arabians managers. In the other hand, that research shows that the Saudi Arabians managers give more importance to the value of“Tradition”than Turkish managers do.