Küçük yerleşim yerleri için kanalizasyon hatlarının hidrolik modelleme programı ile projelendirilmesi
Design of sewerage lines for rural areas with hydraulic modeling program
- Tez No: 640685
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET ÇAKMAKCI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 112
Özet
Atıksu kanalizasyon sistemleri için geliştirilen, uluslararası alanda ve Türkiye'de yaygın şekilde kullanılan başlıca hidrolik modelleme programları msKanal, Urbano Canalis, Autodesk Storm and Sanitary Analysis ve Sewercad'dir. Bu çalışma kapsamında yaygın kullanımı olan programların özellikleri mukayese edilmiştir. Ülkemizde en yaygın kullanılan hidrolik analiz programlarının başında ise msKanal gelmektedir. MsKanal ile atıksu ve yağmursuyu kanalizasyon sistemleri projelendirilmekte olup İller Bankası ve İSKİ gibi su ve kanalizasyon idarelerine uygun olacak şekilde hesap tablosu, boykesit oluşturma gibi işlemler yapılabilmektedir. Bu çalışma kapsamında 65 hektarlık kırsal bir alanda, msKanal programı kullanılarak atıksu kanalizasyon sistemi projelendirilmiş olup msKanal yazılımının yaygın kullanılan diğer programlara göre avantajları bu uygulama ile değerlendirilmiştir. Bölgenin kırsal alan olmasından dolayı mevcut yerleşim dağınıktır ve bu durum atıksu hatlarının yerleştirilmesi ve tasarım aşamasını zorlaştırmaktadır. Sonuç olarak 65 hektarlık alana sahip ve toplam atıksu debisi 15,53 L/sn olan yerleşim yerinde yaklaşık 10,2 km'lik kanalizasyon hattı projelendirilmiştir. MsKanal programının arayüzünün basit ve anlaşılır olması, İller Bankası gibi kurumlara ait teknik şartnamelere uygun hesaplama yapılabilmesi ve program dilinin Türkçe olması, çalışma boyunca yazılımın başlıca avantajları olarak değerlendirilmiştir. Proje bölgesinin tamamının atıksu gereksinimini karşılayacak şekilde planlama yapılmış olup manuel olarak yapılan hesaplamaların msKanal ile yapılan hidrolik modellemeyle uyumlu olduğu kanaatine varılmıştır. Görsel sunumun kullanışlı olması, yazılımın hidrolik hesaplamalara hızlı cevap vermesi msKanal'ın olumlu yönleri olarak değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
The main hydraulic modeling programs for wastewater sewer systems are msKanal, Urbano Canalis, Autodesk Storm and Sanitary Analysis and Sewercad. In this study, the characteristics of the programs which are widely used are compared. One of the most widely used hydraulic analysis programs in our country is msKanal. The wastewater and stormwater sewerage systems are designed by msKanal and the operations such as spreadsheet, profile can be made in accordance with the water and sewerage administrations such as Iller Bankasi and ISKI. Within the scope of this study, wastewater sewerage system was designed by msKanal program in 65-hectare rural area. The advantages of msKanal software compared to other programs have been evaluated. Due to the rural area of the investigated place, the settlement is scattered. This makes it harder to placed and designed of wastewater lines. As a result, a 10.2 km sewerage line which has 65-hectare domestic area and 15.53 L/s wastewater flow was designed. The main advantages of the software are that the interface of msKanal program is simple and understandable, the calculation can be made in accordance with the technical specifications of institutions such as Iller Bankasi and the language of the program is Turkish. Modeling has been done to meet the waste water needs of the entire project area. It was concluded that manual calculations are compatible with hydraulic modeling via msKanal. Having an effective visual presentation and rapid response of the software to hydraulic calculations are evaluated as the positive sides of msKanal.