Türkiye'deki beş yıldızlı otel mutfağı çalışanlarının gıda alerjisi bilgi, tutum ve uygulamaları
Food allergies knowledge, attitude and practices of kitchen workers in the five star hotels in Turkey
- Tez No: 640697
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AYLİN AKOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Gastronomi ve Mutfak Sanatları, Gastronomy and Culinary Arts
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Gastronomi ve Mutfak Sanatları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Gastronomi ve Mutfak Sanatları Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 91
Özet
Ölümcül alerjik reaksiyon vakalarındaki önemli artışla birlikte gıda alerjisi sorunu, özellikle gıda işleyicileri arasındaki uygulama konusunda, halk sağlığı yetkililerinin dikkatini çekmektedir. Gıda işleyicilerinin gıda alerjisine yönelik bilgi, tutum ve uygulama düzeylerinin yüksek olması oluşabilecek reaksiyonların önlenebilmesi adına oldukça önemli bir etkiye sahiptir. Bu araştırmanın amacı, Türkiye'deki beş yıldızlı otel mutfağı çalışanlarının gıda alerjisi bilgi, tutum ve uygulamalarını belirlemektir. Araştırmanın örneklemini; Antalya, İstanbul ve Ankara illerinde bulunan beş yıldızlı otellerdeki 450 mutfak çalışanı oluşturmaktadır. Araştırma kapsamında derlenen veriler; belirlenen amaçlar doğrultusunda, betimleyici istatistiklerden yararlanılarak Mann Whitney U testi ve Kruskal Wallis H testi kullanılarak çözümlenmiş ve yorumlanmıştır. Ayrıca frekans ve yüzde dağılımları da alınarak betimsel istatistikler tablolarda sunulmuştur. Çalışanların gıda alerjisi bilgi, tutum ve uygulamaları arasındaki ilişki ise korelasyon analizi ile tespit edilmiştir. Katılımcıların ortalama bilgi puanı %70, tutum puanı %81 ve uygulama puanı %85 olarak belirlenmiştir. Bu sonuçlara göre, mutfak çalışanlarının gıda alerjisi bilgisi“ortalama”, tutum seviyesi“olumlu”ve uygulama seviyesi“düşük riskli uygulama”olarak değerlendirilmiştir. Mutfak çalışanlarının gıda alerjisi bilgi, tutum ve uygulama düzeyinin demografik değişkenlere göre farklılaşıp farklılaşmadığını ortaya koymak amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Along with the crucial increase in the cases of lethal allergic reactions, the problem of food allergy attracts attention of public health authorities especially about the practice among food processors. The heightened knowledge, attitude and practice levels of food processors on food allergy have significant influence on the prevention of potential reactions. The purpose of this study is to identify the knowledge, attitude and practices of kitchen employees working at five-star hotels. The sample of this study consists of 450 kitchen employees at five-star hotels in the provinces of Antalya, Istanbul and Ankara. The data collected within the scope of the research is analyzed and interpreted by using Mann Whitney U test and Kruskal Wallis H test, by benefiting from descriptive statistics in the direction of particular purposes. The frequency and percentage distributions are taken, and the descriptive statistics are presented through charts. Correlation analysis is used to test the relations between workers' knowledge, attitude and practice on food allergy. The average knowledge rate of participants is 70%, the attitude rate is 81% and the practice rate is 85%. Considering the results, the kitchen employees' knowledge on food allergy is evaluated as“average,”the attitude level as“positive”and their level of practice as“low-risk practice.”It is analyzed whether the kitchen workers' rates of knowledge, attitude and practices on food allergy differ according to the demographic variables.