Sosyal inşacılık kuramı çerçevesinde Angela Merkel dönemi Almanya'nın Çin politikası
Germany's foreign policy towards China in the Merkel period within the context of constructivism theory
- Tez No: 640716
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ İLHAN SAĞSEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 129
Özet
Soğuk Savaş döneminin yumuşama evresine denk gelen dönemlerde Batı ve Doğu bloğu arasındaki ilişkilerle paralel olacak biçimde Almanya ve Çin arasındaki diplomatik ilişkilerin de daha aktif bir hal aldığı görülmektedir. Öyle ki 1970'lere kadar iki ülke arasındaki sınırlı ilişkilerin 1972 yılında ilk kez diplomatik ilişkilerin kurulmasıyla birlikte giderek ivme kazandığı, günümüzde de Almanya ve Çin arasındaki ikili ilişkilerin stratejik partnerlik düzeyinde değerlendirildiği göze çarpmaktadır. İki ülke arasındaki ilişkilerin ana zeminini oluşturan ekonomik bağların ve diğer maddi kapasitelerin 2005 yılında Merkel hükümetinin başa gelmesine değin geçen süre zarfında siyasi atmosferi ve ilişkilerin gidişatını belirleyen önemli bir konumda yer aldığı söylenebilmektedir. Sosyal İnşacılık kuramı perspektifinden değerlendirildiğinde, Merkel döneminden itibaren Almanya'nın Çin politikasındaki maddi kapasiteler üzerinden kurulan ilişkilerin önemini koruduğu, buna ek olarak Avrupalı ve Batılı değerler ve inançlar olarak adlandırılan demokrasinin tesis edilmesi, hukukun üstünlüğü ve insan haklarının ilerletilmesi gibi düşünceler temelinde kurulu bir kültür üzerinden Çin'e yönelik dış politikada normatif bir zemin oluşturma çabasının varlığı göze çarpmaktadır. Bu çerçevede çalışmanın sonuç bölümünde, Merkel dönemi Almanya'nın Çin politikasına Almanya'nın kimliğine etki eden Avrupalı ve Batılı değerler doğrultusunda kurulan sosyal yapılar aracılığıyla yön verilmek istendiği, bu anlamda Merkel döneminin kendinden önceki dönemlerden belirgin bir şekilde farklılaştığı tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
It is observed that diplomatic relations between Germany and China have become more active in the period that coincides with the detente phase of the Cold War period, in parallel with the relations between the West and the East bloc. It is remarkable that until the 1970s, the limited relations between the two countries gained momentum since 1970 and today the relations between Germany and China are evaluated at the level of strategic partnership. It is possible to say that the economic ties and other material capacities, which is shaping the basis of the relations between the two countries, were an important position that determined the political atmosphere and the course of the relations until the Merkel government came to power in 2005. When considered from the perspective of Social Constructivism theory, from a Merkel period, through a culture based on ideas such as the establishment of democracy called as European and Western values and beliefs, the rule of law and the promotion of human rights, in which the relations established over the material capacities of Germany in China have maintained its importance. The existence of a normative ground in German foreign policy towards China is remarkable. In this context, in the conclusion part of this study reached that the Merkel period Germany's Chinese policy was aimed to be directed through the social structures established in accordance with the European and Western values that affect Germany's identity, and in this sense, the Merkel period differed significantly from the previous periods.