Gebelerde egzersiz eğitiminin egzersiz inanış, fayda ve bariyerleri üzerine etkisi
The effect of exercise training on exercise beliefs, benefits and barriers in pregnant women
- Tez No: 640743
- Danışmanlar: PROF. DR. YEŞİM BAKAR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 143
Özet
Bu çalışmanın amacı gebelerde egzersiz eğitiminin; egzersiz davranış, inanış, fayda/bariyerler ve öz yeterlilik ile sağlık denetim odağı, beden imajı, yaşam kalitesi, yorgunluk ve kinezyofobi üzerine etkisini belirlemekti. Çalışmaya gebeliğinin 2. trimesterinde bulunan 69 gönüllü gebe kadın dahil edildi. Gebelerin sosyodemografik özellikleri kaydedildikten sonra Gebelikte Fiziksel Aktivite Anketi, Gebelerde Egzersiz İnanışları Anketi, Egzersiz Yarar/Engel Ölçeği, Egzersiz Öz Yeterlilik Ölçeği, Anne Karnındaki Bebek Sağlık Denetim Odağı Ölçeği, Beden İmajı Ölçeği, Short Form-36 ve Görsel Analog Skalası kullanılarak eğitim öncesi ilk değerlendirmeleri tamamlandı. Gebeler eğitim (n=39) ve kontrol (n=30) olmak üzere iki gruba ayrıldı. Eğitim grubundaki gebeler 4-12 hafta süresince, haftada 3 seans fizyoterapist eşliğinde grup egzersizine alındı. Kontrol grubundaki gebelere ise egzersizle ilgili öneriler verildi. Çalışma bitiminde tüm değerlendirmeler tekrarlandı. Egzersiz eğitiminin; davranışsal inanışlar, normatif inanışlar, kontrol inanışları, tutum, subjektif norm ve niyette değişiklik oluşturmadığı (p>0,05), algılanan davranışsal kontrolü ise geliştirdiği görüldü (p0,05). Çalışmamızın sonuçlarına göre gebelerde egzersiz eğitimi, davranışla ilgili kontrol algısını artırmaktadır. Ayrıca, gebelerin egzersiz ile ilgili algıladıkları fayda ve bariyerler egzersiz eğitiminden etkilenmektedir. Sağlıklı yaşam tarzının benimsenmesi için ideal bir dönem olan gebelik sürecinde, düzenli fiziksel aktivite inanışları ile ilgili yapılan bu çalışmalar yaygınlaştırılmalıdır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to determine the effect of exercise training on exercise beliefs, benefits and barriers in pregnant women. 69 volunteer women in the second trimester of pregnancy were included in the study. All pregnant women were evaluated before the study. After the sociodemographic characteristics of pregnant women were recorded, their first evaluations were completed by using Physical Activity Questionnaire in Pregnancy, Exercise Beliefs Questionnaire in Pregnant Women, Exercise Benefits/Barriers Scale, Exercise Self-Efficacy Scale, Infant Health Locus of Control Scale, Body Image Scale, Short Form-36 and Visual Analogue Scale. Pregnant women were divided into two groups as training (n = 39) and control (n = 30). Pregnant women in the training group were taken to group exercise with a physiotherapist for a minimum of 4 and a maximum of 12 weeks, 3 sessions per week. Pregnant women in the control group were given exercise advice. After the study, the evaluations of all pregnant women were repeated. Exercise training did not change behavioral beliefs, normative beliefs, control beliefs, attitude, subjective norm and intention (p> 0.05), and developed the perceived behavioral control (p 0.05). According to the results of our study, exercise education in pregnant women increases the perception of control related to behavior. Perceived benefits and barriers of pregnant women are affected by exercise training. During pregnancy, which is an ideal period for adopting a healthy lifestyle, these studies on regular physical activity beliefs should be expanded.