Process bot automation selection with MCDM in airline cargo sector
Hava kargo sektöründe çok ölçütlü karar verme yöntemleri ile süreç botu seçimi
- Tez No: 640757
- Danışmanlar: DOÇ. DR. A. ÇAĞRI TOLGA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 2020
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Galatasaray Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Lojistik ve Finansman Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 82
Özet
Hızlı büyüyen sektörlerin bulunduğu bir ortamda şirketlerin ileri teknolojiden faydalanması kaçınılmazdır. Büyük verilerin işlendiği ; bilgi güvenliğinin üst düzeyde tutulduğu hava yolu kargo sektörü bu sektörlerden biridir. Hava yolu kargo sektörü en büyük avantajı hızı ve geniş uçuş ağı olan yapısından dolayı saldırılara elverişli bir sektördür. Hava yolu kargoda canlı hayvanlardan medikal kargolara kadar bir çok ürünün taşınması gerçekleşmektedir. Uygulamanın yapıldığı hava yolu kargo şirketi halihazırda dünya çapında yedinci sıradadır. 2019 yılı Pazar payı ise %7.1'dir. Ancak her sektörde olduğu gibi bu sektörde de rekabet son yıllarda üst düzeye çıkmıştır. Şirket hem ulusal hem uluslararası rekabetle başa çıkabilmek için son dönemde inovasyon projelerine ağırlık vermektedir. Robotik Proses Otomasyonu da şirketin en çok ilgilendiği projedir. Şirketin robotları kullanmaya başlaması ile hız, doğruluk, verimlilik ve buna bağlı olarak da müşteri memnuniyeti artacaktır. Robotik Proses Otomasyonu zamanımızın en son teknolojilerinden biridir ve bir hizmet görevi otomasyonu biçimidir. Robotik Proses Otomasyon yazılımını kullanmayı tercih eden şirketlerin öncelikle teknolojiye para yatırması gerekmektedir, ancak zamanla yakında kar görmeye başlayacakları için çok faydalı olmaktadır.“Robot”, uygulamayı yorumlayarak tekrar eden görevlerin doğru bir şekilde yapılmasına izin verir, Robotik Proses Otomasyonu programı, ekran kaydı ve değişkenleri kullanarak sistemler ile iletişim kurarak geliştirici tarafından belirlenen talimatları gerçekleştirir. Burada bahsedilen robotlar son zamanlarda bot olarak adlandırılmışlardır. BOT kendisine verilmiş olan görevleri ve hizmetleri gerçekleştiren programlara verilen addır. Web sitelerinin içerdiği bilgilere ulaşmayı, gün içinde e-posta gönderen uygulamaları incelemeyi ve bunun gibi farklı işlevleri içermekte olan bus anal asistanlar bilgi ve istenilen verilere erişimdeki hızı oldukça artırmıştır. Fakat genel anlamı ile bu çalışmada Robotik Proses Otomasyonu yani kısaca RPA olarak bahsedilecektir. Bununla birlikte, birçok Robotik Proses Otomasyon şirketinin varlığı, havayolunun seçim yapmasını zorlaştırmaktadır. Robotik Proses Otomasyonunun veri kopyalama, iş akışı otomasyonu ve yapay zekaya dayalı üç temel ilkesi bulunmaktadır. Robotik proses otomasyonu şu ana kadar birçok alanda faaliyet göstermektedir. Uluslararası, büyük ölçekli şirketler için Robotik Proses Otomasyonu seçimi; iş süreçlerine ve iş ortaklarına ne kadar sahip olduklarını göz önünde bulundurarak; birçok kıstas ve beklentileri olan bir evreni temsil eder. Tüm bu yararların ışığında firmayı bekleyen problemlerden birisi karar verme problemidir. Çok kriterin ve çok alternatifin olduğu bu durumda şirketin belirlediği tüm kriterleri en büyük ölçüde karşılayacak firmayı bulması gerekmektedir. Şirket bu konuda bilimsel metotları kullanmak istemiştir. Bu nedenle, çok kriterli karar verme yöntemlerinin en büyük karar destek yöntemlerinden biri olarak kullanılması düşünülebilir. Bu çalışmada; şirkete destek olarak göreli olarak yeni sayılabilecek çok nitelikli karar verme yöntemleri olan ağırlıklı Öklid uzaklık temelli yaklaşım olan WEDBA ve iteratif çok kriterli karar verme yöntemi olan TODIM yöntemleri kullanılmıştır. WEDBA yöntemini kullanmanın en büyük avantajlarından biri; yeni bir çok nitelikli karar verme yöntemi olması ve kullanılabilmesi için hem niteliksel hem de niceliksel nitelikler göz önünde bulundurulmasıdır. Ayrıca WEDBA yönteminde üç tür ağırlık kullanılmaktadır. Bu ağırlıklar objektif sübjektif ve her ikisini de kullanan entegre ağırlıklardır. Bu da çalışmayı daha önceki yöntemlerden farklı kılmaktadır. WEDBA yönteminde olurlu çözümün anlamı; ideal diye tanımlanan noktalara en yakın olan başka bir deyişle en kısa mesafede olan çözümdür. Bu yöntemde ideal ve ideal olmayan noktalar bulunmaktadır. Öte yandan TODIM metodu karar aşamasında Beklenti Teorisini kullanır ve risk faktörünü ele alır. Beklenti teorisi Nobel Ekonomi ödüllü bir çalışmadır. Kayıplar ve kazançları her bir alternatif için ikili karşılaştırmalar yolu ile hesaplar. Yapılan araştırmalar sonucunda bu iki yöntemin bir arada literatürde hiç kullanılmadığı görülmüştür. Her iki yöntem de matematiksel, mantıklı ve anlaşılması kolaydır. Ayrıca her iki yöntem de benzer adımlar içerir. Yöntemlerin bu nedenle karşılaştırılmaları kolaydır. İlk olarak karar matrisi oluşturulması ile başlanacaktır. Niteliksel olan kriterlerin sayısallaştırılması için literatürde bilinen bir yöntem olan yedi noktalı ölçek metodu kullanılmıştır. TODIM metodu için ise 1'den 5'e ölçek kullanılmıştır. Çünkü bu yöntemlerin uygulanabilmesi için tüm verilerin sayısal olması gerekmektedir. Öte yandan tüm veriler şirketin belirlediği kriterler ve yaptığı teknik gezilerle belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Sectors are growing rapidly today. In such an environment, companies include technology in their business processes. The airline cargo sector is also a sector that benefits from technology. Robotic Process Automation is one of the most up-to-date technologies used today and works as a kind of service task automation. Companies that opt for using Robotic Process Automation software need to spend money to incorporate technology into their business at the start of the business, but in the future, companies become more profitable. The investment compensates itself and companies start to profit from this investment. The“robot”helps repetitive tasks to be implemented rightly by interpreting the application, this is when the Robotic Process Automation program implements the instructions determined by the developer to interact with the systems by using screen recording and variables. There are many companies in the field of Robotic Process Automation and therefore it is difficult for the airline to choose. The choice of Robotic Process Automation for companies serving internationally refers to an area with many criteria and expectations. That's why, it could be considered to utilize Multi Criteria Decision Making methods as being one of the best ones to support decisions. In this study; new Multi Attribute Decision Making Methods; The WEDBA and TODIM methods are used to make a decision. One of the most important benefits of using WEDBA method is taking into account both qualitative and quantitative attributes to propose a novel Multi Attribute Decision Making method. Because it uses three kind of weights. On the other hand; TODIM uses Expectation Theory when making decision.