Gazi Eğitim Enstitüsü çıkışlı ressamların Türk resim sanatındaki yeri
The effort of the artists that graduated from Gazi Educational Institute to the Turkish picture-art
  1. Tez No: 64076
  2. Yazar: MUSTAFA KEYSAN
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. KADİR ATA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Resim-İş Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 300
Özet
ÖZET GEE Resim-îş Bölümü 1932'de“Gazi Terbiye Enstitüsü Resim ve İş Kollan”adıyla, Türkiye'deki ortaöğretimlere sanat eğitimci yetiştirmek amacıyla açılmıştır. Ancak amaçlanan hedefin yanı sıra bu okul çıkışlılardan bazıları aldıkları temel sanat eğitimi ile, sanat eğitimciliği görevlerini sürdürürken.resim yapmaya devam etmişler; bazıları da sanat eğitimcilik görevini bırakıp sadece resim yapmayı sürdürmüşlerdir. Bu sanatçılar Türkiye'deki plastik sanatların yaygınlaşması ve yeni sanatçıların yetişmesinde etkili oldukları gibi; yapıtlarıyla Türk Resim Sanatının gelişim sürecinde temel yapı taşlarını oluşturanlar arasında yer almışlar, kendi özgün sanat anlayışlarıyla bir 'aksiyon' oluşturabilmişlerdir. Başkent Ankara'nın Türkiye'nin yönetimdeki etkinliği göz önüne tutulduğunda; Cumhuriyet tarihimizde bu alandaki ilk okul olma özelliği ile 1932'lerden 1960'lara kadar GEE'den çıkan sanatçılarda adeta Türkiye'deki resim sanatının yaşamında en etkin rolü oynamışlardır. Ankara'da (İç Anadolu'da) yetişmelerinin de bir sonucu olarak içlerindeki sanatçı duyarlılığını Anadolu'ya ve insanımıza yöneltmişler; burada özgün ve kişilikçi bakış açılan geliştirerek evrensel değerlerle ulusal planda bütünleşebilmişlerdir. 1960'larda resim sanatımızda“Ankaralı Sanatçılar”ya da“Ankara Okulu”olarak anılan bir savın oluşmasına neden olmuşlar, bir ekol oluşturmuşlardır. Bu sanatçılar temel üslup benzerliklerinin dışında birbirinden farklı, özgün sanat anlayışlan geliştirirlerken; kimi yerel yaşantının gerçekçi anlatımını tamamen figüre bağlı kalarak sürdürmüş, kimi (büyük çoğunluğu) toplumsal gerçekçi bir duyarlık ile soyutlamacı bir figür anlayışını resmin plastik değerleriyle ustaca bağdaştırabilmiş, Kimi de tamamen soyut dışavurumcu ve non-figüratif bir biçimlendirme ile girdiği gerçeklik arayışı yönünde resim sanatında kişilikçi plastik değerlere ulaşabilmiştir. Sonuç olarak, GEE çıkışlı sanatçılar, eğitim çahşmalannm yanında Dünyanın her yerindeki sanat etkinlikleri içinde yer alabilmekte, yapıtlanyla kişisel özgünlüklerin çağdaş sanat anlayışında en belirgin özellik olduğunu kanıtlamaktadırlar.
Özet (Çeviri)
SUMMARY Gazi Educational Institute, Art of Painting Branch started to education in 1932, in the name of“Gazi Terbiye Enstitüsü Resim ve İş Kollan ”, in order to provide Turkhis High Schools with the art of Painting Pictures Teachers. But while some of the graduates, werer carrying on their job as teachers and continuing to paint pictures thanks to their basic art education given to then by İnstuties, some of them gave up their teacher positions and carried on painting pictures. While these artists became effective on teaching the new artists and mode the fine arts widespread, with their pictures they took part among the people who helped to develop the Turkhis Painting Pictures Art, and formed on action with their original art understanding. Since Ankara is the capital of Turkey and GEE is the first school in Turkey in this branch, the artists who graduated from GEE fiom 1932's to 1960's played the most important role in the Turkhis Painting Pictures Arts. Due to the fact that they educated in Ankara (Middle Anatolia) they dedicated themselves and their arts to the Anotolian residents and they brought universal valves into national areas. They formed on idea named“Ankaralı Sanatçılar”and created a new current. As a result, the Artist who graduated from GEE have been able to take port in art activities through out the world besides with their pictures they proved that personel originally is the most evident characteristic in the contemporary art understanding.