Pilonidal sinüs cerrahisinde epidural anestezi ile genel anestezinin karşılaştırılması
Comparison of epidural anesthesia with general anesthesia in pilonidal sinus surgery
- Tez No: 640798
- Danışmanlar: UZMAN NEVZAT MEHMET MUTLU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: Ankara Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Tıp Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 75
Özet
GİRİŞ-AMAÇ: Pilonidal sinüs cerrahi tedavisinde postoperatif şiddetli ağrı görülebilir ve yatış süresi 5 güne kadar uzayabilir. Anestezi tekniği olarak; lokal infiltrasyon, spinal, genel anestezi kullanılabilmektedir. Bu tekniklerden hangisinin en iyi seçim olduğu halen tartışmalıdır. Ameliyatın prone pozisyonda yapılıyor olması, genel anestezi sırasında azalmış pulmoner kompliyans, kardiyovasküler instabilite ve havayolunun korunması gibi problemleri de beraberinde getirebilmektedir. Postoperatif derlenme sürecinin konforlu ve ağrı kontrolünün iyi olması nedenleriyle rejyonel anestezi uygulaması popüler hale gelmiştir. Pilonidal sinüs cerrahisinin prone pozisyonda yapılıyor olması sebebiyle, rejyonel anestezi uygulanan hastaların uyanık olması, brakiyal pleksus ve ulnar sinir hasarı, yüzde nekroz basınç nekrozu gibi pozisyona bağlı hasarların oluşumun da engelleyebilir. Çalışmamızda pilonidal sinüs cerrahisinde anestezi kalitesi, hasta konforu, hasta memnuniyeti, perioperatif yan etkiler, hemodinamik parametreler, fast-tracking, taburculuk zamanı ve postoperatif ağrı kontrolü açısından epidural anestezi ile genel anesteziyi karşılaştırdık. MATERYAL ve METOD: Etik kurul onayı alındıktan sonra, pilonidal sinüs cerrahisi uygulanacak 16-44 yaş arası, ASA I-II, 40 hasta çalışmaya dahil edildi. Hastalar epidural anestezi grubu (Grup EA) ve genel anestezi grubu (Grup GA) olarak rastgele iki gruba ayrıldı. Grup GA'da indüksiyonda; fentanyl (1mcg/kg i.v.), tiyopental sodyum (4-7mg/kg i.v.), vekuronyum (0,1mg/kg i.v.), idamede; sevofluran %1,5-2,5, taze gaz akımı N2O/O2 (%50/50) uygulandı. Grup EA'da epidural blok L4-5 seviyesinden epidural aralığa %2,5 levobupivakain (20ml, 50mg) tek dozda uygulandı. Her iki grupta da preoperatif, peroperatif ve postoperatif kalp atım hızı ve ortala arter basıncı takibi yapıldı. Fast-tracking değerlendirmesi için GA grubunda White Song'un yeni fast-track skorlama sistemi, EA grubunda Rejyonel Anestezi PACU By-pass kriterleri (RAPBC) kullanıldı. Her iki gruptaki hastaların faz 1 PACU'dan ASU'ya (Ambulatory Surgery Unit) alınmaları için modifiye Aldrete skorlaması, ASU'dan taburculuk için Anestezi Sonrası Taburculuk Skorlama Sistemi (PADSS) kullanıldı. Hastaların postoperatif ağrı düzeyleri vizüel ağrı skoru (VAS) ile değerledirildi.
Özet (Çeviri)
INTRODUCTION-PURPOSE: Severe pain can be experienced following surgical treatment of pilonidal sinus and this may delay discharge up to 5 days. Although the best choice is still controversial, local infiltration, spinal, and general anesthesia can be the anesthesia of choice. The prone positioning of the surgery can cause problems such as decreased pulmonary compliance, cardiovascular instability and lack of airway protection during general anesthesia. Regional anesthesia has gained popularity due to the comfortable postoperative recovery process and good pain control. Because the patient will be awake and reflexes intact, regional anesthesia can prevent compression necrosis as well as complications such as brachial plexus or ulnar nerve injury caused by inappropriate prone positioning. In our study, we compared epidural anesthesia with general anesthesia in terms of anesthesia quality, patient comfort, patient satisfaction, perioperative side effects, hemodynamic parameters, fast tracking, discharge time and postoperative pain in pilonidal sinus surgery. MATERIALS and METHODS: After the approval of the ethics committee, 40 ASA I-II patients, aged 16-44, scheduled for pilonidal sinus surgery, were enrolled in the study. The patients were randomly divided into two groups as epidural anesthesia group (Group EA) and general anesthesia group (Group GA). Group GA received fentanyl (1mcg/kg i.v.), thiopental sodium (4-7mg/kg i.v.), vecuronium (0.1mg/kg i.v.) for induction and sevoflurane 1.5-2.5%, fresh gas flow N2O/O2 (50/50%) for maintenance. In group EA, a single dose of 2.5% levobupivacaine (20ml, 50mg) was administered from L4-5 level to the epidural space. Preoperative, peroperative and postoperative heart rate and mean arterial pressures were monitored in both groups. For fast-tracking evaluation, White Song's new fast-rack scoring system was used in the GA group, and the Regional Anesthesia PACU By-pass criteria (RAPBC) in the EA group. Modified Aldrete scoring was used to transfer patients in both groups from Phase 1 PACU to ASU (Ambulatory Surgery Unit), and the Post-Anesthesia Discharge Scoring System (PADSS) was used for discharge from ASU. Postoperative pain levels of the patients were evaluated using the visual pain score (VAS).