Keratokonus hastalarında orbiflex k kontakt lensinin görsel sonuçları
Visual results of orbiflex k contact lens in keratoconus patients
- Tez No: 640799
- Danışmanlar: PROF. DR. AYŞE YEŞİM ORAL
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göz Hastalıkları, Eye Diseases
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: Dr. Lütfi Kırdar Kartal Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 54
Özet
Amaç: Keratokonus hastalarının görsel rehabilitasyonunda Orbiflex K® (SwissLens SA, Prilly, Switzerland ) kontakt lensinin sonuçlarını değerlendirmek Materyal – Metod: Bu çalışmaya Dr. Lütfi Kırdar Kartal Eğitim ve Araştırma Hastanesi Göz Kliniğine kasım 2012 ile aralık 2013 tarihleri arasında Keratokonus tanısıyla başvuran ve sert kontakt lens uygulanan 52 hastanın 80 gözü dahil edildi,hastalar 12 ay süreyle takip edildi. Hastaların ortalama yaşı 26,1±6,9 (Aralık:15-43) idi. Hastalar,keratometrik değerleri kullanılarak Amsler-Krumeich evrelemesine göre sınıflandırıldı. Keratometrik değerleri 48D altında olanlar Evre 1 (12 göz), 53 D altında olanlar Evre 2 (40 göz), 53 D üzerinde olanlar Evre 3 (10 göz), 55D ve üzeri olanlar Evre 4 (18 göz) olarak değerlendirildi. Tüm gözlerde kontakt lens uygulaması öncesi ve sonrasında; Snellen eşeliyle düzeltilmemiş ve en iyi düzeltilmiş görme keskinliği (EİGK) , subjektif refraksiyon, korneal topografi, keratometri, santral korneal kalınlık ölçümü ve biyomikroskopik muayene yapıldı. Bulgular: Tüm hastaların düz meridyen (K1) değer ortalaması 50,25±4,17 Diyoptri (D) (aralık: 43,50-62,40 D), dik meridyen (K2) değer ortalaması 53,82±4,81 D (aralık:46,91-66,02 D), ortalama K değeri ise 52,03±4,42 D (aralık: 45,36-64,21 D) olarak ölçüldü. Lens uygulaması öncesinde düzeltilmemiş EİGK ortalaması 1,31±0,21 logMAR (snellen 0,05±0,04), düzeltilmiş EİGK ortalaması 0,79±0,33 logMAR (snellen 0,21 ± 0,17) iken lens ile düzeltilmiş EİGK 0.05±0,08 logMAR (snellen 0,91±0,13) olarak saptandı.
Özet (Çeviri)
Purpose: To determine the results of the Orbiflex K® (SwissLens SA, Prilly, Switzerland) contact lens for the optical management of keratoconus. Material – Methods: This study Dr. Lutfi Kirdar Kartal Training and Research Hospital Eye Clinic between November 2012 and December 2013 who were admitted with diagnosis of keratoconus and 80 eyes of 52 patients who underwent rigid contact lenses were included and were followed for 12 months. Patient's mean age 26.1 ± 6.9 years (range :15-43), respectively.Patients were classified according to the staging Amsler-Krumeich.Keratometric value under 48 D (12 eyes) were grade1, keratometric value under 53 D (40 eyes) were grade2, keratometric value over 53 D (10 eyes) were grade3, keratometric value over 55 D (18) eyes were grade4 keratoconus. Uncorrected visual acuity, best spectacle corrected visual acuity, corneal topographic measurements and pachymetric values were recorded. Results: : Mean uncorrected visual acuity (UCVA) was 1,31±0,21 logMAR (snellen 0,05±0,04). Mean best spectacle corrected visual acuity (BSCVA) was 0,79±0,33 logMAR (snellen 0,21 ± 0,17). Mean best contact lens corrected visual acuity (BCLCVA) was 0.05±0,08 logMAR (snellen 0,91±0,13).