Mardin Artuklu cami ve medreselerinde taç kapılar
Crown gates in Mardin Artukids mosque and madrasahs
  1. Tez No: 640822
  2. Yazar: MERVAN YAVUZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CANAN PARLA, DR. ÖĞR. ÜYESİ ZEYNEP ERTUĞRUL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sanat Tarihi, Art History
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sanat Tarihi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sanat Tarihi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 473
Özet
Coğrafi konumu nedeniyle günümüzde olduğu gibi geçmişte de hem siyasi hem de kültürel anlamda önemli bir yerleşim yeri olan Mardin, 1106 tarihinde Artukoğlu Necmeddin İlgazi tarafından alınmış ve burada 1409 tarihine kadar yaşayacak Mardin Artukluları adıyla anılan bir devlet kurulmuştur. Artuklu mimarisi ile ilgili birçok araştırma ve çalışma yapılmış olmakla birlikte Mardin'deki Artuklu yapılarının taç kapılarını inceleyen, kapsamlı bir çalışma henüz bulunmamaktadır. Artuklu taç kapıları ile Türkiye Selçuklularının taç kapıları, form ve süsleme düzeni açısından benzer özellikler taşısalar da Artuklularla Selçukluların farklı coğrafi konumlarda bulunmalarının doğal sonucu olarak farklı çevre kültürlerle sürdürdükleri ilişkiler taç kapılarına da bazı farklılıklarla yansımıştır. Artuklularının Mardin'de yaptırdıkları cami ve medrese yapılarına ait taç kapıların ele alındığı bu tez kapsamında, taç kapılar ait oldukları yapıların mimari özelliklerine de değinilmek suretiyle malzeme-teknik özellikleri, mimari kuruluşları, mimari ögeleri ve bezemeleri açısından incelenmiş, çizim ve fotoğraflar eşliğinde belgelenerek değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Due to its geographical location, Mardin, which has been an important settlement both politically and culturally in the past as it is today, was conquered by Necmeddin İlgazi, the son of Artuk, in 1106. And a state called Mardin Artukids, who would live until 1409, was established here. Although many researches and studies have been carried out on Artukids architecture, there is not yet a comprehensive study examining the crown gates of the Artukids buildings in Mardin. There are similarities in terms of form and decoration scheme between the crown gates of Artukids and the crown gates of Turkey Seljuk but as a natural result of the different geographical locations of the Artukids and Seljuks, the relationships they maintained with different surrounding cultures were reflected in the crown gates with some differences. Within the scope of this thesis, which deals with the crown gates of mosques and madrasahs built by Artukids in Mardin, the crown gates were examined in terms of their material-technical features, architectural institutions, architectural elements and decorations by referring to the architectural features of the buildings they belong to, and were documented and evaluated in the presence of drawings and photographs.