14-15 yaş öğrencilerin sosyal karşılaştırma ve kaygı düzeyleri arasındaki ilişkinin incelenmesi
Examining the relationship between the social comparison and anxiety levels of 14-15 year old students
  1. Tez No: 640858
  2. Yazar: ARZU COŞKUN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ŞÜKRÜ UĞUZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çağ Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 83
Özet
Bu araştırmanın amacı 14-15 yaş öğrencilerin sosyal karşılaştırma ve kaygı düzeyleri arasındaki ilişkiyi incelemektir.Araştırma Adana ili Kozan ilçesinde bulunan toplam beş ortaokuldan gerekli yazılı izinler alınarak yapılmıştır. Araştırmanın evreni Adana ilinin Kozan ilçesindeki sekizinci sınıf öğrencileri, örneklemi ise araştırmaya katılmayı kabul eden 357 öğrenci (175 kız, 182 erkek) oluşturmuştur. Veriler“Sosyal Karşılaştırma Ölçeği (SKÖ)”,“Durumluk-Sürekli Kaygı Ölçeği(STAI)”ve Kişisel Bilgi Formu kullanılarak elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to examine the relationship between the social comparison and anxiety levels of 14-15 year old students.The research was carried out by obtaining the necessary written permissions from total of five schools in the Kozan district of Adana province. The universe of research was the eighth grade students in the Kozan district of Adana province and the sample was 357 students who agreed to participate in the research vooluntarily. Data were obtained by using“Social Comparison Scale”,“State Trait Anxiety”and Personal İnformation Form.