Sosyal bilgiler öğretmen adaylarının mesleğe atanmaya ilişkin tutum ve kaygılarının farklı değişkenler açısından incelenmesi
Social studies examination of teacher candidates ' attitudes and concerns about appointment to the professi̇on in terms of di̇fferent vari̇ables
  1. Tez No: 530589
  2. Yazar: MUHAMMED NAFİZ HÜDAVENDİGAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. KENAN ARIBAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Aksaray Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İlköğretim Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sosyal Bilgiler Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 83
Özet
Araştırmanın amacı, Sosyal bilgiler 1. 2. 3. ve 4. sınıf öğretmen adaylarının öğretmenlik mesleğine atanmaya ilişkin kaygılarının farklı değişkenler açısından incelenmesidir. Araştırmada Nicel araştırma yöntemlerinden Betimsel tarama tekniği kullanılmıştır. Örneklem grubunu Aksaray Üniversitesi, Erciyes Üniversitesi ve Hacı Bektaş Veli Üniversitesi 2017 – 2018 eğitim-öğretim yılı bahar döneminde öğrenim görmekte olan Sosyal Bilgiler Öğretmenliği öğrencileri oluşturmaktadır. 15 maddeden oluşan Kişisel Bilgi Formunun yanı sıra Erkuş (2000) tarafından geliştirilen“Öğretmenliğe İlişkin Tutum Ölçeği”kullanılmıştır. Araştırmada elde edilen verileri, SPSS 21 programından faydalanılarak analiz edilmiştir. Araştırmada bağımsız grupları karşılaştıran Mann Whitney U testi ile bağımlı iki durumu karşılaştıran Kruskal Wallis testi kullanılmıştır. Araştırma soncunda Sosyal Bilgiler Öğretmen Adaylarının öğretmenliğe ilişkin tutum puanları ile; Sınıf düzeyleri, cinsiyet, mezun oldukları lise türü, yaş düzeyleri, aile ekonomik durumları, mezun olduktan sonraki dönemde ailelerine ekonomik destekte bulunma durumları, öğrenim gördükleri süre içerisinde KPSS kursuna gitme durumları, KPSS sınavına yönelik yeterli desteği alma durumları, sürekli KPSS' ye çalışmak zorunda olduğunu düşünerek kendini baskı altında hissetme durumları, ne kadar süredir KPSS sınavına çalışıyor olma durumuna, diğer arkadaşlarının KPSS' ye sizden daha çok çalıştıklarını duyarak/düşünerek kendinizi baskı altında hissetme durumu, kendilerini öğretmenlik yapmaya hazır hissetme durumları, öğretmen atamaları için KPSS'yi yeterli bulma durumu arasında anlamlı bir ilişki bulunmamıştır. Öte yandan Sosyal bilgiler öğretmen adaylarının öğretmenliğe ilişkin tutum puanları ile ağırlıklı not ortalamaları ve mezun olduktan sonra dershanelerde veya özel okullarda çalışmayı düşünme durumu arasında anlamlı fark olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Aim of the research social studies 1. 2. 3. and 4. classroom teacher candidates ' concerns about assigning to teaching profession are examined in terms of different variables. Descriptive scanning techniques were used in the study. The sample Group consists of Social Studies teaching students who are currently studying at Aksaray University, Erciyes University and Hacı Bektaş Veli University in the spring of 2017 – 2018 academic year. In addition to the Personal Information Form consisting of 15 articles, erkuş (2000) developed the“attitude scale for teacher”. Success test data were analyzed using the SPSS 21 program. The kruskal Wallis test was used to compare two independent variables with the Mann Whitney u test. Social Studies teacher candidates ' attitudes towards teaching with scores at the end of the research; The level of class, gender, type of high school they graduated from, age levels, family economic situations, economic support to their families in the period after graduation, Social Studies teachers' education during the time they are enrolled in kpss course to go, kpss exam to get enough support status, continuous self-pressure to think that you have to work kpss, how long the KPSS exam, Social Studies teacher candidates feel ready to teach themselves, teachers ' appointments for Kpss to find adequate status between the situation did not have a significant relationship. On the other hand, it has been determined that there is a significant difference between the attitude scores of Social Studies teacher candidates regarding teaching and the weighted grade average and working in classrooms or private schools after graduation