Use of non-conventional time domain (TD) NMR approachesfor characterisation of gelatin based soft candies
Jelatin tabanlı yumuşak şekerlemelerin karakterizasyonunda geleneksel olmayan zamansal alanda NMR yaklaşımlarının kullanılması
  1. Tez No: 640878
  2. Yazar: ŞİRVAN SULTAN UĞUZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HALİL MECİT ÖZTOP, DR. ÖĞR. ÜYESİ EMİN BURÇİN ÖZVURAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gıda Mühendisliği, Food Engineering
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 103
Özet
Zamansal alanda Nükleer Manyetik Rezonans tekniği, gıda sistemlerinde meydana gelen değişiklikleri açıklamak için çoğunlukla T1 (spin-latis) ve T2 (spin-spin) relaksasyon zamanlarının kullanılmasını içerir. Bununla birlikte, bu relaksasyon zamanları birçok faktörden etkilenir ve gıda ile ilgili zamansal alanda NMR analizlerinde her zaman çalışmak için en iyi göstergeler olmayabilir. Bu tezde, gıda sistemlerinde Katı hal ekosu / Sihirli sandviç eko ve Spin Difüzyonu gibi geleneksel olmayan zamansal alanda NMR yaklaşımlarının kullanımı literatürde ilk defa araştırılmıştır. İlgili sistem olarak yumuşak şekerleme jelleri, bileşimlerinin basitliği ve standartlaştırılmış formülasyonları hazırlama esnekliği nedeniyle seçilmiştir. Şekerlemeler ile ilgili iki problem tespit edilmiştir. Ve bu bağlamda tez iki bölüm olarak hazırlanmıştır. Çalışmanın ilk bölümünde jelatinden yapılan yumuşak şekerleme jelleri formüle edilmiştir ve konvansiyonel (T1, T2) ve konvansiyonel olmayan (SE, MSE ve Spin Difüzyon) NMR deneyleri yapılmıştır. Yumuşak şekerlerin hazırlanmasında glikoz / fruktoz bileşimleri farklı olan 5 mısır şurubu kullanılmıştır. Sertlik, oBrix ve su aktivitesi (aw) de tamamlayıcı deneyler olarak yapılmıştır. Relaksasyon zamanlarının şurup türü ile değiştiği ancak belirgin bir eğilim göstermediği tespit edilmiştir (p 0.05), T2 süreleri daha düşük su aktivitesine rağmen sığır jellerinde daha yüksek bulunmuştur. Çalışmanın bu bölümünde, SE / MSE'den hesaplanan kristalinite değerleri jelatin kaynağına göre farklılık göstermemiştir (p>0.05).
Özet (Çeviri)
TD-NMR technique mostly involves the use of T1 (spin-lattice) and T2 (spin-spin) relaxation times to explain the changes occurring in food systems. However, these relaxation times are affected from many factors and might not always be the best indicators to work with in food related TD-NMR studies. In this thesis, to our knowledge, the non-conventional TD-NMR approaches of Solid Echo/Magic Sandwich Echo and Spin Diffusion in food systems were used for the 1st time. As the system of interest, soft confectionery gels were selected due to the simplicity of their composition and the flexibility of preparing standardized formulations. Two problems have been identified related with the confectionery gels. And in that regard, the thesis was structured in 2 parts. In the first part of the study, soft confectionary gelatin gels were formulated and conventional (T1, T2) and non-conventional (SE, MSE and Spin Diffusion) TD-NMR experiments were performed. Corn syrups differing in their glucose/fructose compositions were used to prepare the soft candies and five different syrup types were used. Hardness, oBrix and water activity (aw) were also measured as the complementary experiments to NMR. Relaxation times changed with syrup type (p0.05) whereas T2 times were found to be higher for the bovine gels despite their lower water activity. This time, crystallinity values calculated from SE/MSE did not show differences wrt to gelatin source (p>0.05).