Türkiye'de mali disiplinin sağlanmasında 5018 sayılı Kamu Mali Yönetimi ve Kontrol Kanunu'nun etkisi
No 5018 Public Financial Management and Control Law effect of acquisition for fiscal discipline in Turkey
- Tez No: 640954
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HASAN TÜRKAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Maliye, Finance
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Harran Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 84
Özet
Bu çalışmanın konusu, mali disiplin politikaları ve mali disiplin sağlanmasının dünya ülkelerinden örnekler ile Türkiye'nin ayrıntılı analizinin yapılmasıdır. Türkiye örneği 5018 sayılı Kamu Mali Yönetimi ve Kontrol Kanunu kapsamında incelenmiş ve kanun öncesi ile sonrası arasında bir değişim olup olmadığı hususu mali disiplini sağlamada başarılı olup olunamadığı ile ilişkilendirilmiştir. Bu ilişkinin tespiti açısından kullanılan ekonomik göstergeler ve bunların mukayesesi neticesinde özellikle ekonomik kriz, savaş ve terör olayları gibi dış faktörler nedeniyle ülkemizde mali disiplin politikalarında hedeflenen sonuçlara istenilen düzeyde ulaşılamadığı görülmüştür.5018 sayılı kanunun mali istatistik ile ilgili hükümleri içeren ikinci bölümü ile de uluslararası standartlara uygun bir genel idare mali istatistiklerinin yapılmasının ve kamuoyuna sunulmasının gerçekleşmesi sağlanmıştır. Söz konusu mali verilerin bir araya getirilmesi ve bu veriler yoluyla mali istatistiklerin hesaplanması ile ilgili yetkili merci Hazine ve Maliye Bakanlığı olmuştur. Gerek denetimin gerekse istatistiki verileri kamuoyuna sunmanın bağımsız bir eylem olması ilkesi, aynı zamanda, kamu ile ilgili hesapların yürütmeden bağımsız bir kontrol mekanizması aracılığıyla denetimini gerektirmektedir. Bu nedenle bu görev ülkemizde Sayıştay'a verilmiştir. Mali disiplinini sağlayan ülkelerin ekonomik göstergeleri iyileşme gösterdiğinden, böyle bir durumda istikrarın sağlayan güven unsuru ve verdiği olumlu hava nedeniyle bireyler devlete olan görevlerini daha titizlikle yerine getirmekte ve aynı zamanda alt gelir grubuna yönelik harcamalar arttığı için toplumun refah seviyesi yükselmektedir. Tüm bu olumlu gelişmeler birbirini beslemekte ve mali disiplinin sağlandığı ülkelerde yatırımlar da artış eğilimine girmektedir. Söz konusu hedeflere ulaşılmasında yeni kamu kaynaklarına ihtiyaç duyulduğu ve mevcut kaynakların optimum kullanımının sağlanması için kamu sektöründe birimler arasında koordinasyonun sağlanmasının ve öncelik-sonralık ilişkisinin doğru tespit edilmesinin önemli olduğu belirlenmiştir. Dolayısıyla 5018 sayılı Kamu Mali Yönetimi ve Kontrol Kanunu yapı itibarı ile bu düzenlemeleri sağlamak için yeterli olsa dahi, kanunu uygulamaya tabi olan kurumlar arasındaki koordinasyon eksikliklerinin giderilmesi, uygulamadaki eksikliklerin giderilmesi ve kriz dönemlerinde alternatif politikaların belirlenmesi açısından ek düzenlemelere ihtiyaç olduğu görülmektedir.
Özet (Çeviri)
The subject of this study is to conduct a detailed analysis of fiscal discipline policies and fiscal discipline provision of Turkey with examples from World countries. The example of Turkey was examined under the law on Public Financial Management and control No. 5018, and the question of whether there was a change between before and after the law was related to whether it was successful in providing financial discipline. As a result of the economic indicators used to determine this relationship and their comparison, it has been observed that the results targeted in fiscal discipline policies in our country could not be achieved at the desired level, especially due to external factors such as economic crisis, war and terrorist incidents. With the second part of the Law No. 5018, which includes provisions on financial statistics, it was ensured that general administration financial statistics in accordance with international standards were prepared and presented to the public.The Ministry of Treasury and Finance has become the competent authority for gathering the said financial data and calculating financial statistics using these data. The principle that both auditing and presenting statistical data to the public is an independent act also requires the auditing of public accounts through a control mechanism independent of the executive. Therefore, this task has been given to the Court of Accounts in our country. Since the economic indicators of the countries providing their fiscal discipline also improve, in such a situation, individuals fulfill their duties to the state more meticulously due to the trust factor that ensures stability and the positive atmosphere it gives, and at the same time, the welfare level of the society increases as the expenditures for the lower income group increase. All these positive developments feed each other and investments in countries with fiscal discipline are also in an increasing trend. It has been determined that new public resources are needed in achieving the said targets and it is important to ensure coordination between units in the public sector and to correctly identify the priority-post relationship in order to ensure optimum use of existing resources. Therefore, even if the Public Financial Management and Control Law No. 5018 is sufficient to provide these regulations, it is seen that additional regulations are needed in order to eliminate the coordination deficiencies between the institutions subject to the law, to eliminate the deficiencies in implementation and to determine alternative policies in crisis periods.