Yaşlıların sanal topluluklara üye olma motivasyonlarına yönelik kullanımlar-doyumlar yaklaşımı bağlamında bir araştırma: Facebook grubu örneği
A research in the context of the uses- gratification approach to the motivations of the elderly membership to virtual communities: The Facebook group sample
  1. Tez No: 641013
  2. Yazar: MELEK KAHVECİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HALİL İBRAHİM GÜRCAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gazetecilik, Journalism
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Basın ve Yayın Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 147
Özet
Yeni medya teknolojilerinin giderek yaygınlaşması, her yaştan internet kullanıcısının sanal ortamda bir araya gelmesine olanak tanımıştır. Böylece geleneksel topluluk kavramının yerini sanal topluluklar almaya başlamış, grup iletişimi de farklı bir boyut kazanmıştır. Yapılan çalışmada, yeni medya teknolojilerini kullanmayı sonradan öğrenen ve literatürde“dijital göçmen”olarak adlandırılan yaşlı bireylerin sanal topluluklarda yer alma motivasyonları ve bu toplulukların bir parçası olduklarında nasıl bir doyum elde ettikleri araştırmaya çalışılmıştır. Kullanımlar Doyumlar Yaklaşımı perspektifiyle yapılan bu çalışmada, Facebook'ta bulunan sanal topluluklara üye olan yaşlı bireylere online olarak anket uygulanmış ve elde edilen veriler, analiz edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The increasing popularity of new media technologies has enabled internet users of all ages to come together in a virtual environment. Thus, virtual communities started to take the place of traditional community concept and group communication gained a different dimension. In this study, it was tried to investigate the motivation of older individuals, who later learned to use new media technologies and called“digital immigrants”in the literature, and how they achieved gratification when they became a part of these communities. In this study, which was conducted with the perspective of Uses and Gratification, an online survey was applied to elderly individuals who are members of virtual communities on Facebook and the data obtained were analyzed.