Oyun kavramı ışığında 'Tehlikeli Oyunlar' romanı üzerine bir inceleme
An analysis on 'Tehlikeli Oyunlar' novel in the light of the play concept
- Tez No: 641091
- Danışmanlar: PROF. DR. ALİ ŞÜKRÜ ÇORUK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yeni Türk Edebiyatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 341
Özet
Oyun kavramı felsefe, psikoloji, sosyoloji, eğitim bilimleri, matematik, dilbilim ve edebiyat gibi pek çok alanda karşımıza çıkmaktadır. Sanat ve oyun arasındaki ilişki, eski zamanlardan itibaren önemli düşünürlerin ilgi odağına girmiş olmakla beraber, modernist ve özellikle de postmodern edebiyatlarda oyun kavramının yeni anlamlar kazanmış olduğunu görmekteyiz. Modern Türk edebiyatının öncü yazarlarından biri olan Oğuz Atay, avangart edebiyat akımlarından etkilenmiş ve oyun kavramını, hem biçim hem de içerik düzleminde eserlerinin temel kurgu öğelerinden biri haline getirmiştir. Atay'ın ikinci romanı olan“Tehlikeli Oyunlar”da, yazar tarafından metnin hareket noktası olarak belirlenmiş olduğunu düşündüğümüz“oyun”kavramı, son derece önemli bir motif, anlatım tekniği, yapı ve kurgu özelliği olarak kendini göstermektedir. Bu tezde,“Tehlikeli Oyunlar”romanı, oyun kavramına ilişkin zaman içinde ortaya çıkan çeşitli görüş ve tanımlamalardan hareketle, yazınsal analiz yöntemiyle incelenecektir.
Özet (Çeviri)
The concept of play, appears in many fields; including philosophy, psychology, sociology, educational sciences, mathematics, linguistics and literature. Although the relationship between play and art has been one of the core subjects that caught the attention of important thinkers since ancient times, in modernist and specifically postmodern literature, we observe that new meanings emerged from the concept of play. Oğuz Atay, one of the pioneers of modern Turkish literature, was influenced by avant-garde literary movements and made the concept of play, in both form and content, one of the main fiction elements of his works. In Atay's second novel,“Tehlikeli Oyunlar”, we observe that the concept of play has been determined by the author as the origin of the text. It appears to be an extremely important motif, a narrative technique, a structural and fictional feature. In this thesis,“Tehlikeli Oyunlar”will be reviewed with a literary analysis from the perspectives of various opinions and definitions regarding the concept of play that have been revealed over time.