Sanat eğitimi alan lisans öğrencilerinin resimlerinde sosyal yapının çocuk figürlerine yansımaları
Reflections of social structure on the children's figures in the paintings of undergraduate students in art education
- Tez No: 641090
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. GONCA YAYAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Resim-İş Öğretmenliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 165
Özet
Sanat, insanın merak duygusundan, yaşamı güzel kılma çabasından, dünyayı anlama ve algılama güdüsünden ayrıca doğa olaylarına egemen olma isteğinden doğmuştur. Günümüz dünyasında iletişim araçlarının etkin biçimde kullanımı, sanatı yaşamın içine aktarma çabası insanın kendini resmetme uğraşlarıyla sanatı bulmaya itmiştir. İnsanoğlunun var olduğu andan itibaren süregelen merakı, çevresindekilere anlam yükleyerek anlamlandırması ve etrafında olup bitenden haberdar olma isteğiyle meydana geldiği bilinmektedir. İnsan bir şeylerden haberdar olurken bir şekilde iletişim kurarak haberleşmeyi sağlamaktadır. Kişi sağlıklı bir yaşama devam edebilmesi için etrafındakilerle iletişim halindedir. Ayrıca bedenen ve ruhen ihtiyacı olan doyumu kazanabilmesi için de iletişim gerekli bir faktördür. İnsanlar farklı bir iletişim şekli olan resim sanatını da bu şekilde kullanmışlardır. Resim sanatının, etkileyici bir anlatım aracı olmasının yanı sıra bezemeci yönünün de bulunması, tarihin en eski zamanlarında bile en yaygın sanat dallarından biri olmasına yol açmıştır. Hem Doğu'da, hem de Batı'da çok eski çağlardan beri resim yapılagelmiş olup sanat tarihçileri de, resmin zaman içindeki gelişmesini ülkelere, dönemlere ve akımlara göre ayırarak incelemişler, tekniklerine ve sanatçılarına ilişkin bilgiler de vermişlerdir. Sanat tarihinde rastlanan ilk resim örnekleri duvar resimleridir. Üst Paleolitik Çağdan (M.Ö yaklaşık 600.000 -10.000) kalma mağara resimlerinden başlayarak bu gelenek Eski Mısır'dan (4 binyıl-M.Ö.16. yy ve Ege uygarlıklarından Rönesans'a ve günümüze kadar da gelmiştir. Ressamlar düşünce stillerini, önemli tarihi vakaları ya da bir konuyla ilgili fikirlerini resimlerine yansıtmışlardır. Diğer bir deyişle her resmin anlatmak istediği bir mesajı mevcuttur. Bu mesajlar resme ilk bakıldığında görünmez ya da anlaşılmayabilir. Resimdeki bir düşünceyi anlayabilmek için detayların irdelenmesi, küçük boyutlarda resmedilmiş olan simgelerin de incelenmesi gerekmektedir. Resimdeki detay ve simgeler, ressamın yaşamış olduğu dönem ile birleştirildiğinde resmin bize ifade ettiği anlamların ipuçlarını ortaya çıkarmaktadır. Dolayısıyla izleyici için her resim, gazetedeki bulmacalar gibi çözülmeyi beklemeyen ve içinde farklı kavramları barındıran belgelerdir. Bu yönüyle resimleri önemli kılan ve ilgi çekici yapan da budur. Sanatın içinde yer alan çocuk resimleri de tarihin sayfalarındaki değişim süreçlerinden geçerken içerisinde pek çok mesajları da barındırmıştır. Geçmişten günümüze kadar doğu ve batı sanatında ressamların eserlerinde sadece figüran olarak yer bulan çocuklar, ressamların fazlaca ilgisini çekmemiştir. Bu durum Türk ressamlarının çoğu için de geçerli olmuştur. Bu çalışmamızda da farklı sosyal statülerde gelen öğrencilerin yaptıkları çocuk resimlerinden yola çıkarak, Necmettin Erbakan ve Selçuk Üniversitesi 1. Sınıf ile 4. Sınıf aralığında lisans öğrencilerinin atölye ortamında hazırladıkları çocuk figürlü resimlerin çözümlemeleri ile bu öğrencilerin aktarmak istedikleri duygu ve düşünceleri analiz edilmiştir. Bu noktadan hareketle çalışmamızda yer alan 25 öğrenci ve 50 resim, 2019 Ağustos ayı ile başlayıp Kasım 2019 4 ay içinde hazırlanmış olan resimler tek tek incelenmiştir. Bu doğrultuda öğrencilerin resimlerinde, kültürel olarak yaşadıkları yerlerin etkileri yanında toplumsal o bakış açıları da gözlemlenmiştir. Aynı zamanda bu çocuk temalı resimlerin bulundukları sosyal yapıya ilişkin bulguları (renk, sembol, biçim, mekân) analiz edilerek yorumlanmaya çalışılmıştır. Nitel araştırma özelliği taşıyan bu çalışmada 'deneysel model' yöntem olarak belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Art was born out of a sense of curiosity of human, an effort to make life beautiful, a drive to understand and perceive the World, and a desire to dominate natural events. The effective use of communication tools and the effort to transfer art into life have forced people to find art through self-portrayal efforts in today's World. It is known that humanity's curiosity from the moment of its existence has occurred with the desire to make sense of those around them and to be aware of what is going on around them. While being aware of something, it provides communication by communicating in some way. The person is in communication with those around him in order to continue a healthy life. In addition, communication is an essential factor in order to gain the body that needs physical and spiritual satisfaction. People have used painting art, which is a different form of communication in this way. The fact that painting was not only an impressive means of expression, but also had a decoration aspect, made it one of the most widespread branches of art even in the earliest times in history. Painting has been done since ancient times in both the East and the West, and art historians have examined the development of the painting in time by separating it according to countries, periods and trends, and also provided information about their techniques and artists. Starting from the cave paintings dating from the Upper Paleolithic Age (about 600,000 -10,000 BC), this tradition has also come from Ancient Egypt (4 millennium-16th century BC and from Aegean civilizations to Renaissance and present k). The painters reflected their styles of thought, important viii historical cases or ideas on a subject to their paintings. In other words, every picture has a message that it wants to tell. These messages may not appear or be understood when you first view the picture. In order to understand an idea in the picture, the details need to be examined and examined in the icons pictured in small dimensions. When the details and symbols in the painting are combined with the period that the artist lived, the clues of the meanings that the painting expresses to us also reveal. Therefore, every picture for the audience is documents that do not wait to be solved and contain different concepts. This is what makes pictures important and interesting. The paintings of children in art also included many messages while the change in the pages of history went through. . This situation has been valid for the needs of Turkish painters. In this study, based on the pictures of children with different social statuses, analysis of the child figured paintings prepared by Necmettin Erbakan and Selcuk University 1st and 4th grade students in the workshop environment and the feelings and thoughts they want to convey are expressed.Children who found only an extras in the works of painters in eastern and western art from past to present have not attracted much attention from painters r. Moving from this point, how many students are involved? 50 studies, starting in August 2019 and how many months in November 2019? The pictures prepared inside were examined one by one. This purpose is in the pictures of these conditions, in the places of the places of residence. At the same time, the findings (color, symbol, form, space) of these child-themed images related to the social structure they are attempted to be interpreted can be used. This research method, which has qualitative research feature, was designed as a 'experimental model' method.