The effects of hierarchical relationship on well-being: Example of healthcare professionals
Hiyerarşik ilişkilerin iyi oluş üzerine etkileri: Sağlık çalışanları örneği
- Tez No: 641093
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ İLKER DALGAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2020
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Başkent Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sosyal Psikoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 81
Özet
Modern toplumlarda kurumlar, bazı meşru hiyerarşiler üzerinde örgütlenmişlerdir. Bu tezde hiyerarşik motiflerin sağlık çalışanlarının iş ilişkilerine ve psikolojik iyi oluşları üzerine uygulanmasını keşfetmeyi amaçladık. Kesitsel (N=226) ve 15 günlük anketler (N=156) halinde tasarlanan çalışmamızda, iç grup kimliğinin, kişilik özelliklerinin (sistemin meşrulaştırılması, sosyal baskınlık kuramı ve 5 büyük faktör kişilik kuramı) ve hiyerarşideki konumun sağlık çalışanlarının psikolojik iyilik oluşları ile ilişkisini inceledik. Sonuçlarımız sağlık çalışanı olarak kimliklenmenin ve duygusal stabilite kişilik özelliğinin iyi oluş ve olumlu deneyim ile ilişkili olduğunu gösterdi. Ayrıca, katılımcıların günlük olarak hiyerarşinin üst konumunda daha fazla bulunmalarının o günün psikolojik iyi oluşunu, olumlu deneyimi, o gün işten keyif almayı ve ertesi gün işe gelme motivasyonunu pozitif yönde etkilediğini bulduk. Bununla birlikte katılımcıların hiyerarşinin altında olmalarının sıklığı psikolojik iyi oluş sonuçlarıyla ilişkili değildi. Bulguları işyeri organizasyonel yapısı ve sağlık çalışanlarının psikolojik iyi oluşları açısından tartıştık.
Özet (Çeviri)
Institutions of modern societies are organized around some legitimate hierarchies. In this thesis, we aimed to explore the association implementing hierarchical motives into work relationships and the well-being of healthcare professionals. In a cross-sectional (N = 226) and a 15 days daily diary (N = 156) designs, we explored how ingroup identification, personality traits (system justification, social dominance orientation, and Big5), and hierarchical positions were associated with the well-being of healthcare professionals. Our results showed that identification with healthcare professionals and emotional stability were associated with well-being and positive experience. We also found that higher frequency of daily hierarchical relationships when the participants were in a superior position was positively associated with that day's well-being, positive experience, enjoying working on the same day, and motivation to go to work on the following day. However, the frequency of relationships when the participants were in a subordinate position was not associated with the well-being outcomes in our sample. We discussed the implications of the findings in terms of workplace organization structures and the well-being of healthcare professionals.