Performing helicopter maneuvers with optimization methods
Optimizasyon yöntemleri ile helikopter manevralarının gerçekleştirilmesi
- Tez No: 641123
- Danışmanlar: PROF. DR. YAVUZ YAMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Havacılık Mühendisliği, Aeronautical Engineering
- Yıl: 2020
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Havacılık ve Uzay Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 305
Özet
Bir helikopteri sertifiye etmek için, havacılık güvenliği kurumları, tasarlanmış tüm helikopter konfigürasyonlarının sertifikasyon standartlarında tanımlanan manevralardan kaynaklanan tüm yüklere dayanabileceğini bilmek zorundadır. Başka bir deyişle, yönetmelikte tanımlanan manevralar, her uygun ağırlık ve ağırlık merkezi kombinasyonu için gerçekleştirilmek zorundadır. Ardından, tasarımcılar helikopterin tüm uçuş spektrumunda güvenli bir şekilde uçabileceğini kanıtlamak zorundadır. Bu nedenle, yük mühendisleri tüm olası yük değerlerini analiz etmek için helikopter kullanım spektrumunda tanımlanan tüm manevraları gerçekleştirir. Geleneksel yöntemlerde, manevraya ulaşmak için deneme yanılma yaklaşımı kullanılır. Ancak, bu manevraları deneme yanılma yaklaşımı ile gerçekleştirmek sadece pahalı hesaplamaya neden olmakla kalmaz, aynı zamanda daha fazla mühendislik çabası gerektirir. Ek olarak, manevralarda bazı kusurlara neden olabilir. Bu sebeple, bu tez çalışması, hesaplama maliyetini ve mühendislik çabalarını azaltmak ve manevraları doğru bir şekilde gerçekleştirmek için optimizasyon yöntemlerini kullanarak istenen helikopter manevralarına ulaşmayı amaçlamaktadır. Bu amaçla, bu tezde sadece seçilmiş manevralar yapılmaktadır. Ayrıca bu manevraları çözmek için farklı konfigürasyonlarda çeşitli optimizasyon yöntemleri uygulanmıştır. Böylelikle gerekli karşılaştırmalar yapılarak aralarından en faydalı olanına karar verilmiştir. Son olarak, en kullanışlı optimizasyon yöntemi, kullanım ömrü boyunca helikopterler tarafından sıklıkla gerçekleştirilen manevralara uygulanmıştır.
Özet (Çeviri)
In order to certificate a helicopter, aviation safety agencies must know that all designed helicopter configurations can withstand all loads resulting from maneuvers defined in certification standards. In other words, the maneuvers defined in regulations must be performed for each appropriate combination of weight and center of gravity. Then, designers have to prove that the helicopter can fly safely across the entire flight spectrum. Therefore, load engineers perform all maneuvers defined in the helicopter usage spectrum in order to analyze all possible load values. In traditional methods, a trial and error approach is used to reach the maneuver. However, performing these maneuvers with a trial and error approach not only causes expensive computing but also requires more engineering effort. Additionally, it may cause some defects in the maneuvers. Therefore, this thesis study aims to achieve the desired helicopter maneuvers using optimization methods in order to reduce the calculation cost and engineering efforts and perform the maneuvers accurately. For this purpose, only selected maneuvers are performed in this thesis. In addition, various optimization methods in different configurations have been applied to solve these maneuvers. Thus, the most useful one among them has been decided by making the necessary comparisons. Finally, the most useful optimization method has been applied to maneuvers frequently performed by helicopters throughout its lifetime.