Preterm ve term doğum yapan kadınlarda anne-bebek bağlılığının ve postpartum depresyonun değerlendirilmesi
Evaluation of maternal-i̇nfant commitment and postpartum depression i̇n preterm and term delivery women
- Tez No: 641135
- Danışmanlar: PROF. DR. GÜLTEN GÜVENÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Kadın Hastalıkları ve Doğum, Nursing, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Gülhane Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Hemşireliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 97
Özet
Amaç: Bu çalışma, preterm ve term doğun yapan kadınlarda maternal bağlanma ve postpartum depresyonun değerlendirilmesi amacıyla tanımlayıcı olarak planlanmıştır. Gereç ve yöntem: Bu araştırma Eskişehir Şehir Hastanesinde Kadın Hastalıkları ve Doğum Kliniği ve Yenidoğan Yoğunbakım Ünitesinde yürütülmüştür. Araştırmanın örneklemini Ocak 2019-Temmuz 2019 tarihleri arasında araştırmayı kabul eden 115 term doğum yapan kadın ve 85 preterm doğum yapan kadın oluşturmuştur. Verilerin toplanmasında araştırmacı tarafından oluşturulan“Anne-Bebek Veri Toplama Formu”, Maternal Bağlanma Ölçeği (MBÖ)“ ve ”Edinbugh Doğum Sonrası Depresyon Ölçeği (EPDS)" kullanılmıştır. Elde edilen veriler SPSS 23 paket programı kullanılarak değerlendirilmiştir. Bulgular: Araştırmaya katılan term doğum yapan kadınların yaş ortalamasının 28,14, %32,2'sinin ortaokul mezunu olduğu, %79,1'inin verilerin toplandığı sürede çalışmadığı, preterm doğum yapan kadınların yaş ortalamasının 29,19, %31,8'sinin ilkokul mezunu olduğu %71,8'inin verilerin toplandığı sürede çalışmadığı saptanmıştır. Term doğum yapan annelerin anne-bebek bağlanması ile edinburgh doğum sonrası depresyon puanları arasında orta düzeyde negatif yönde (p0,05).
Özet (Çeviri)
Aim: This study was planned as a descriptive study for the evaluation of maternal attachment and postpartum depression in preterm women and infants with healthy newborns whose infants were hospitalized in the neonatal intensive care unit. Material and methods: This study was conducted in Gynecology and Obstetrics Clinic and neonatal intensive care unit in Eskişehir City Hospital. The sample of the study consisted of 115 women who gave birth and 85 women who gave preterm birth between January 2019 and July 2019. The“Mother-İnfant Data Collection Form”prepared by researcher, Maternal Attachment Scale (MAI) and“Edinbugh Postnatal Depression Scale (EPDS)”was used for data collection. The data were evaluated by using the SPSS.23 package program. Results: The mean age of the women who had term labor was 28.14, 32.2% were secondary school graduates, 79.1% were not working during the time the data were collected, the mean age of preterm women was 29.19%, 31.8% were primary school graduates, 71.8% of the graduates did not work during the data collection period. It was found that there was a moderate negative correlation between mother-infant attachment of term mothers and Edinburgh postpartum depression scores, whereas there was no significant linear relationship between mother-infant attachment of preterm mothers and Edinburgh postpartum depression scores (p0,05).