Behçet hastalarında serum follistatin-like protein 1 düzeyi ile hastalık aktivitesi arasındaki ilişkinin araştırılması
Investigation of the relationship between serum follistatin-like protein 1 level and disease activity in behçet patients
  1. Tez No: 641139
  2. Yazar: MESUT DEMİR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İBRAHİM BATMAZ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Romatoloji, Physical Medicine and Rehabilitation, Rheumatology
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dicle Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
Behçet Hastalığı (BH), kronik, alevlenme ve iyilik dönemleri ile seyreden, arteryel ve venöz tipte, değişik çap ve yerleşimdeki tüm damarları tutabilen sistemik bir vaskülit olarak tanımlanmaktadır. BH'nın etyolojisi tam olarak aydınlatılamamış olsa da genetik, immünolojik, çevresel faktörler, geçirilmiş enfeksiyonlar, damar endotel patolojileri vepıhtılaşma bozuklukları sorumlu tutulmaktadır. Günümüzde hala BH'nın kesin bir tedavisi yoktur. Ayrıca progresyonu ve terapötik yanıtı tam olarak tahmin edebilen spesifik biyobelirteçler mevcut değildir. BH'nin patogenezinde rol alan hücresel ve moleküler mekanizmaların daha iyi anlaşılması hastalığın tedavisinde yeni stratejilerin geliştirilmesine olanak sağlayacaktır. Son yıllarda, inflamasyonda ve immün sistem hücrelerinin fonksiyonlarının düzenlenmesinde Follistatin-like protein 1 (FSTL-1)'in önemli bir rolü olduğunu ortaya koyan birçok çalışma yapılmıştır. FSTL-1'in immün sistemdeki rolü tam olarak anlaşılamamış olsa da FSTL-1 için hem pro-inflamatuar hem de anti-inflamatuar fonksiyonlar bildirilmiştir. FSTL-1'in insan inflamatuar hastalıklarındaki olası rolü, ilk olarakRomatoid Artrit'li(RA) hastaların sinovyal dokusundan izole edilerek gösterilmiştir. Ayrıca RA, ülseratif kolit, sistemik lupus eritematozus, sjogren sendromu, sistemik skleroz ve polimiyozit/dermatomiyozit gibi çeşitli otoimmün hastalıklarda serum FSTL-1 seviyeleri önemli ölçüde yüksek bulunmuştur. Makrofajlarda ve fibroblastlarda FSTL-1'in aşırı ekspresyonu, IL-1beta, TNF-alfa ve IL-6 dahil olmak üzere pro-inflamatuar sitokinlerin aktivitesini arttırmış ve hayvan deney modellerindenormal farelerde ciddi artrite neden olmuştur. FSTL-1 nötralizasyonunun, kollajen doku hastalığı ilişkili artrit (CİA) fare modellerinin artritik eklemlerinde IFN-gamave kemokin ligand 10 üretimini engelleyerek artriti iyileştirdiği gösterilmiştir. Bu çalışmamızda; birçok inflamatuar hastalığın patogenezinde rolü olduğu çeşitli çalışmalarla orta konmuş, mezenkimal kökenli bir glikoprotein olan FSTL-1'in, inflamatuar bir vaskülit olan BH'nda serum düzeylerini saptamak ve hastalık aktivasyonu ile olan ilişkisini araştırmayı amaçladık. Çalışmamıza Dicle Üniversitesi Tıp Fakültesi Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Anabilim Dalı polikliniklerine, Haziran-Eylül 2019 tarihleri arasında başvuran 1990 Uluslararası Behçet Hastalığı Çalışma Grubu Kriterlerini karşılayan yeni tanı ve takipli 45 hasta dahil edildi. Kontrol grubu olarak, yaş ve cinsiyet açısından hasta grubu ile uyumlu olan 36 sağlıklı gönüllü çalışmaya alındı. Hasta ve kontrollerden periferik kan örnekleri alındı veserum FSTL-1 düzeyleriELİSAyöntemiyleölçüldü.
Özet (Çeviri)
Behçet's disease (BD) is defined as a systemic vasculitis that can hold all vessels of different diameter and placement, of arterial and venous type, with chronic periods of exacerbation and well-being.Although the etiology of BD has not been fully clarified, genetic, immunological, environmental factors, previous infections, vascular endothelial pathologies and clotting disorders are blamed.Today, there is still no definitive cure for BD.In addition, there are no specific biomarkers that can precisely predict progression and therapeutic response.A better understanding of the cellular and molecular mechanisms involved in BD's pathogenesis will enable the development of new strategies for treating the disease. In recent years, many studies have demonstrated that Follistatin-like protein 1 (FSTL-1) plays an important role in inflammation and in the regulation of immune system cells.Although the role of FSTL-1 in the immune system is not fully understood, both pro-inflammatory and anti-inflammatory functions have been reported for FSTL-1.The possible role of FSTL-1 in human inflammatory diseases was first demonstrated by isolating it from the synovial tissue of patients with rheumatoid arthritis (RA).In addition, serum FSTL-1 levels were significantly higher in various autoimmune diseases such as RA, ulcerative colitis, systemic lupus erythematosus, sjogren's syndrome, systemic sclerosis and polymyositis / dermatomyositis. Overexpression of FSTL-1 in macrophages and fibroblasts increased the activity of pro-inflammatory cytokines, including IL-1 beta, TNF-alpha, and IL-6, and caused severe arthritis in normal mice in animal experimental models.Neutralization of FSTL-1 has been shown to improve arthritis by inhibiting the production of IFN-gamma and chemokine ligand 10 in the arthritic joints of collagen tissue disease associated arthritis (CIA) mouse models. In this study, we aimed to determine serum levels of FSTL-1, which has been shown to play a role in the pathogenesis of many inflammatory diseases, and to investigate its relationship with disease activation in BD. 45 newly diagnosed and followed-up patients who met the criteria of the 1990International Behçet Disease Working Group between June and September 2019were included in the study in the outpatient clinics of Physical Medicine andRehabilitation Department of Dicle University Faculty of Medicine.As a control group, 36 healthy volunteers were enrolled in the study, which was compatible with the patient group in terms of age and gender.Peripheral blood samples were taken from patients and controls and serum FSTL-1 levels were measured by ELISA method.