Tehlikeli atık yönetiminde atık ilaçların idaresi uygulamaları ve Türkiye için öneriler
Management practices for waste drugs and suggestions for Turkey
- Tez No: 641162
- Danışmanlar: PROF. DR. NURİ AZBAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çevre Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Çevre Bilimleri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 78
Özet
Büyüyen ve tüketim oranı artan dünyada kaynaklar bilinçsizce kullanmakta ve bu tüketim sonucu atıklar oluşmaktadır. Bu çalışmada, tehlikeli atık yönetiminde atık ilaçlara yönelik Türkiye'de ve Dünyadaki işleyiş araştırılmıştır. Atık minimizasyonu için dünyadan örnekler verilmesinin yanı sıra istatistiki verilere dayanarak Türkiye'nin ilaç sanayinde ne durumda olduğunun analizi yapılmıştır. Atık ilaçlardan kaynaklı çevre sorunları ele alınmış, en çok hangi ilaç gruplarının ve moleküllerinin tüketilmiş olduğu ve doğada bulunduğuna dair veriler paylaşılmıştır. Konu ile alakalı bilimsel ve istatistiksel verilerden yararlanarak Türkiye için eksikler tespit edilmiş ve önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
In the growing world and increasing consumption rate, resources are used unconsciously and wastes are formed as a result of this consumption. In this study, various management practices for pharmaceutical waste around the World and Turkey have been investigated. Apart from the practcal applications for waste minimization around the World, a base-case analysis based on Turkey's statistics for pharmaceutical industry is provided. Environmental problems arising from waste drugs were addressed, and data on which drug groups and molecules were consumed and found in nature were shared. Taking advantage of the scientific and statistical data relevant to the subject has been identified deficiencies and suggestions were made for Turkey.