Havadaki kükürt dioksit tayin metotlarının uygulanabilirlik ve hassasiyetlerinin karşılaştırılmalı incelenmesi
A Comparative study of the methods used for the determination ot sulphur dioxide in air in terms of applicability and precision
  1. Tez No: 977
  2. Yazar: MURAT İLİM
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ALİ RIZA YILMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 1987
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 81
Özet
Ankara başta olmak üzere birçok şehirlerimizde gö rülen hava kirliliği, bilhassa kış aylarında tehlike li boyutlara ulaşmaktadır. Kış mevsiminde soba ve kalo riferlerden havaya karışan kirletici gazların başında kükürt diûksit gelmektedir. Bu çalışmada, havadaki kükürt dioksit tayin metot larının uygulanabilirlik ve hassasiyetlerinin incelen mesi amaçlanmıştır. Bu amaçla, gaz kirleticilerinin toplanma metotları ve kükürt dioksitin mümkün olan ba zı tayin metotları hakkında özet bilgiler verilmiştir. Hidrojen peroksit ve tetrakloromerkürat (TCM) metotla rının hassasiyeti, uygulanabilirliği ve deneylerin ya pılışı ayrıntılı olarak anlatılmıştır. Ankara'nın Beşevler ve Bahçelievler bölgelerinden Hasım 1985-Nisan 198S döneminde düzenli aralıklarla hid rojen peroksit ve TCM metotlarına göre numuneler alı narak analizler yapılmış ve analiz sonuçları karşılaş- tırılmıştır. - III -
Özet (Çeviri)
In this country, atmospheric polutian in a number of cities, Ankara being of prime importance, reach dangerous levels especially in winter. Among the several pollutant gases, given off into the atmosphere from the staves and the central heating units, sulphur dioxide is the most important. In this work, a study of the methods of determination of sulphur dioxide in air, in terms of applicability and precisian is aimed at. Far this end, methods for the collection of gaseous pollutants and far the determination of sulphur dioxide in air have been summarized. The precision, applicability and procedures pertaining to the two methods, namely, hydrogen peroxide method and tetra- chloromercurate method (TCM) have been given in detail. At two randomly chosen sampling points in Ankara, i.e. Bahçelievler and Beşevler, samples have been collected at regular intervals during November 1985-April 1986. All the samples have been sampled according to the hydrogen peroxide and TCM methods. The results of analyses performed have been compared.