Evde sağlık hizmetleri biriminden hizmet alanların hizmetten faydalanma durumlarının yaşam kalitelerine etkisi: İshakoğlu çayeli ve Rize devlet
Effects of qualifications of service benefits on life quality of service fields from home health services unit:İshakoglu Cayeli and Rize state hospital sample
  1. Tez No: 641184
  2. Yazar: DERYA ERDOĞDU
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ OSMAN YILDIZLAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Avrasya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 68
Özet
Amacı; İshakoğlu Çayeli ve Rize Devlet Hastanesi Evde Sağlık Hizmetleri Birimlerinden hizmet alanların bu hizmete erişilebilirlik düzeylerini, hizmetten faydalanma durumlarını ve alınan hizmetin yaşam kalitesi üzerine etkilerini belirlemeye yönelik olan bu çalışma kesitsel ve tanımlayıcı araştırma modelinde yapılmak üzere tasarlandı. Çalışmada veriler iki farklı anket seti kullanılarak toplandı. Bunlardan birincisi, İncesu ve arkadaşları tarafından oluşturulmuş soru seti diğeri ise Batı Avrupa Yaşam Kalitesi Araştırma Topluluğu olan EuroQol grubu tarafından geliştirilen EQ-5D yaşam kalitesi ölçeğidir. Örneklem seçimi için tam sayım yöntemi benimsendi ve evrenin bütününe ulaşılmak hedeflendi. Çalışmada veriler, SPSS for Windows 16,0 paket programında değerlendirildi. Değerlendirme sürecinde tanımlayıcı istatistiksel metotlara ek olarak değişkenlerin normal dağılıp dağılmadığına bakmak için Shapiro-Wilk, normal dağılım göstermeyen sürekli değişkenlerin analizinde Mann Whitney-U ve Kruskall Wallis testleri, ölçekler arası ilişkinin ortaya çıkartılmasında ise Sperman Korelasyon testi uygulandı.
Özet (Çeviri)
Objectives; Ishakoglu Cayeli and Rize State Hospital this study is designed to determine the accessibility levels of the services of the Health Care Services Unit at home and the effects of service utilization and the quality of life of the service received in a cross-sectional and descriptive research model. In the study, data were collected using two different questionnaire sets. The first set of questionnaires created by Incesu et al. And the other is the EQ-5D quality of life scale developed by the EuroQol group, the Western European Quality of Life Research Group. For the selection of the sample, the method of counting was adopted and it was aimed to reach the whole of the universe. The study was evaluated in SPSS for Windows 16.0 package program. Shapiro-Wilk, Mann Whitney-U and Kruskall Wallis tests were used in the analysis of continuous variables without normal distribution, and Sperman Correlation test was used in determining the relationship between the scales in addition to the descriptive statistical methods in the evaluation process.