Uluslararası andlaşmaların sona erdirilmesi ve yürürlüğünün askıya alınması veya çekilme
Termination and suspention of international treaties or withdrawal
  1. Tez No: 641238
  2. Yazar: FATMA BETÜL KORKMAZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GALİP ENGİN ŞİMŞEK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 128
Özet
Uluslararası andlaşmaların sona erdirilmesinde devletler ve uluslararası örgütler tarafından en sık kullanılan yöntem, andlaşmalara sona erme koşullarını içeren çıkış hükümleri eklemektir. Bu hükümlerin amacı, andlaşma akdedildikten sonra taraflar arasında bir uyuşmazlık çıktığında devletlerarası ilişkilere zarar vermeden ilgili andlaşmanın sona erdirilmesidir. Tarafların anlaşarak, karşılıklı rızaları çerçevesinde andlaşmayı sona erdirmesi ise her zaman mümkündür. Fakat uygulamada, tarafların akdettikleri andlaşmalara ilişkin çıkış hükümleri üzerinde müzakerede bulunmadıkları durumlarla da karşılaşılabilmektedir. Bu gibi muhtemel durumlarla ilgili olarak 1969 tarihli Viyana Andlaşmalar Hukuku Sözleşmesi, içeriğinde herhangi bir çıkış hükmü barındırmayan uluslararası andlaşmaların sona erdirilmesine ilişkin düzenlemeler öngörmektedir. Biz de çalışmamızda, Viyana Andlaşmalar Hukuku Sözleşmesi kapsamında uluslararası andlaşmaların sona erme, askıya alma ve andlaşmadan çekilme nedenlerini bir bütün halinde incelemeye çalıştık. Ayrıca çalışmamızda devletlerarası güncel uyuşmazlıklar ile Uluslararası Adalet Divanı kararlarına da yer vererek andlaşmaların sona erdirilme nedenlerini somut örneklerle aktarmayı tercih ettik.
Özet (Çeviri)
The most common method used by states and international organizations for the termination of international treaties is, to include exit provisions that determine the conditions for termination. The purpose of these provisions is to terminate the relevant treaty without damaging interstate relations when a dispute arises between the parties after the conclusion of the treaty. It is always possible for the parties to agree upon and terminate the treaty pursuant to their mutual consent. However, in practice, it is also possible to come across situations where the parties did not negotiate the exit provisions regarding the treaties they conclude. With respect to these possible situations, 1969 Vienna Convention on The Law of Treaties stipulate rules relative to the termination of international treaties that do not contain any exit provisions in its content. In our study, we tried to examine the grounds for the termination, suspension of international treaties and withdrawal from them Vienna Convention on the Law of Treaties in its entirety. In addition, we prefered to convey with concrete examples the grounds for the termination of the international treaties by including current interstate disputes and decisions of the International Court of Justice.