Osmanlı/Türk müziği geleneğinin Karamanlıca kaynaklarında usul meselesi
The usul concept in Karamanlidika sources of Ottoman/Turkish music
- Tez No: 641246
- Danışmanlar: PROF. DR. M. SAFA YEPREM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Müzik, Sanat Tarihi, Music, Art History
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İslam Tarihi ve Sanatları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Türk Din Musikisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 164
Özet
Bu çalışma, 19. yy Bizans müziği kaynakları üzerinden Osmanlı/Türk müziği usullerini incelemektedir. Dönemin kaynakları üzerinden karşılaştırmalı olarak verilen usul tarifleri okuyucunun istifadesine sunulmaktadır. Yapılan çalışmalar neticesinde, çeşitli değişimlere uğradığı tespit edilen Osmanlı/Türk müziği usullerinin serüveni, dönemin Karamanlıca kaynaklarındaki nazari açıklamalardan ve eserler üzerinden tespit edilmek suretiyle incelenmiştir. Bizans notasında zaman kavramının ele alındığı bu çalışma, usullerin değişim ve geçişliliğiyle ilgili önemli ipuçları sunmaktadır. Yapılan incelemeler, ek bölümünde Pandora isimli Bizans müziği nota mecmuasından yapılan nota çevirileriyle desteklenmiştir
Özet (Çeviri)
This study examines usuls of the Ottoman/Turkish music through 19th century Byzantine music sources. A comparative study for definitions/descriptions of usuls has been conducted via sources of the given century. As researches conducted on the Ottoman/Turkish music usuls have shown, rhythmical patterns have been subjected to change. Aforementioned journey of usuls has been examined over theoretical explanations and musical pieces of Karamanlidika sources. This study gives essential clues about transition and transitivity of usuls by investigating the time notion of Byzantine music and notation. Theoretical investigation has been supported by scores that have been taken and transnotated from Byzantine music compilation, namely Pandora, into Western staff notation provided in the addendum.