Rising Sinophobia in Kyrgyzstan: The role of political corruption
Kırgızistan'da artan Çin düşmanlığı: Siyasi yolsuzluğun rolü
- Tez No: 641247
- Danışmanlar: PROF. DR. PINAR KÖKSAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Siyasal Bilimler, Uluslararası İlişkiler, Political Science, International Relations
- Yıl: 2020
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Avrasya Çalışmaları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 143
Özet
Son yıllarda, Kırgızistan'ın en büyük sorunlarından birisi ülkede artan Çin ekonomik varlığına bağlı problemler nedeniyle yerel halk arasında yükselen Çin düşmanlığıdır. Bu durum kendini Çin karşıtı gösteriler ve Kırgızistan'da ikamet eden Çin vatandaşlarına karşı şiddet saldırıları olarak göstermekte ve Çin'in ekonomik faaliyetleriyle ilgili siyasi yolsuzluk skandalları Kırgız halkının hükümet yetkililerine ve Kırgızistan'da faaliyet gösteren Çinli şirketlere yönelik algılarını olumsuz yönde şekillendirmektedir. Bu tez hem Kırgızistan'daki siyasi yolsuzluğu hem de Kırgız halkı arasındaki Çin düşmanlığının nedenlerini özellikle siyasi yolsuzluğun Çin karşıtı gösterilerdeki etkisine değinerek incelemektedir.
Özet (Çeviri)
In recent years, one of the major problems that Kyrgyzstan witnesses is rising Sinophobia among the local people due to problems related with increasing Chinese economic presence in the country. While Sinophobia surfaces as anti-Chinese public demonstrations and violent assaults against Chinese citizens residing in Kyrgyzstan, political corruption scandals around China's economic activities shape perceptions of the Kyrgyz people negatively toward their government officials and Chinese companies operating in Kyrgyzstan. This thesis explores political corruption in Kyrgyzstan and reasons of Sinophobia among the Kyrgyz people specifically referring to the impact of political corruption in anti-Chinese public demonstrations in Kyrgyzstan.