Kordon klempleme zamanının term ve preterm yenidoğanlarda oksidan-antioksidan medyatörler üzerine etkisi
The effect of cord clamping time on oxidant-antioxidant mediators in term and preterm newborns
  1. Tez No: 641255
  2. Yazar: GÜLER PINAR ÖZEREN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET METE ERGENOĞLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 59
Özet
Kordon klempleme, günümüzde her doğumda uygulanmasına rağmen süresi ve tekniği ile ilgili ortak bir yöntem belirlenememiştir. Geçmiş yıllarda uygulanan geç kordon klemplenmesi (30-60 sn) yapılan doğum sayısının artmasıyla yerini erken kordon klemplenmesine (0-29 sn) bırakmıştır. Klempleme zamanındaki değişim bağlamında, net ve ortak bir tekniğin olmaması bu konuya ilginin artmasına neden olmuştur. Doğumda düşük oksijenli intrauterin ortamdan yüksek oksijenli ekstrauterin ortama geçen yenidoğan bebeklerde serbest oksijen radikalleri üretiminde artış olmaktadır. Neonatal tıp alanındaki gelişmeler sayesinde çok düşük ağırlıklı ve immatür bebeklerin yaşatılması mümkün hale gelmiştir. Bu bebeklerde mekanik ventilasyon, resusitasyon gibi işlemler serbest oksijen radikali üretimini artırmaktadır. Ancak yenidoğan bebeklerde ve özellikle prematüre bebeklerde antioksidan savunma sistemi yeteri kadar gelişmemiştir. Tüm bunların sonucunda bu bebekler oksidan strese karşı büyük risk altındadır. Oluşan oksidatif stres diabetes mellitus, nekrotizan enterokolit (NEK), patent duktus arteriosus (PDA), hipoksik iskemik ensefalopati (HİE), prematüre retinopatisi (ROP), bronkopulmoner displazi (BPD), periventrikuler lökomalazi (PVL), intraventriküler hemoraji (İVH) gibi patolojiler başta olmak üzere çok fazla hastalığın gelişmesinden sorumlu tutulmaktadır. Bu hastalıkların önlenmesi için önerilen çözümlerden biri, antioksidan takviyesi ile serbest oksijen radikallerinin oluşumunun engellenmesidir. Kordon klemplenme zamanı, kan akımı sürdüğü zaman boyunca geçişi devam eden medyatörler nedeni ile bebeklerdeki oksidan-antioksidan denge üzerine etkili olabilir. AMAÇ: Bu çalışmada; term ve preterm yenidoğanlarda kordon klemplenme zamanının, bebeklerdeki oksidan ve antioksidan medyatörler üzerine etkilerinin aydınlatılması amaçlanmıştır. MATERYAL VE METOD: Çalışmamıza Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Kadın Hastalıkları ve Doğum kliniğine Nisan 2018- Haziran 2018 tarihleri arasında sezaryen endikasyonu olup doğum yapan 80 gebe dahil edildi. Gebeler gestasyonel haftalarına göre preterm ve term (
Özet (Çeviri)
Although the cord clamping is applied in every birth, a common method has not been determined regarding its duration and technique. Late cord clamping (30-60 sec) applied in previous years has been replaced by early cord clamping (0-29 sec) with increasing number of deliveries. In the context of the change in clamping time, the lack of a clear and common technique has increased the interest in this issue. There is an increase in the production of free oxygen radicals in newborn infants who have undergone a low oxygenation intrauterine environment and a high oxygenated extrauterine environment at birth. Thanks to advances in neonatal medicine, very low weight and immature babies have become possible. In these infants, mechanical ventilation and resuscitation increases the production of free oxygen radicals. However, antioxidant defense system has not been developed enough in newborn infants and especially premature infants. As a result, these infants are at great risk for oxidant stress. The resulting oxidative stress is responsible for the development of many diseases, such as diabetes mellitus, necrotizing enterocolitis (NEC), patent ductus arteriosus (PDA), hypoxic ischemic encephalopathy (HIE), retinopathy of prematurity (ROP), bronchopulmonary dysplasia (BPD), periventricular leukomalacia (PVL), intraventricular hemorrhage (IVH). One of the proposed solutions for the prevention of these diseases is the inhibition of the formation of free oxygen radicals by antioxidant supplementation. The cord clamping time may be effective on the oxidant-antioxidant balance in babies due to mediators that continue to pass through when blood flow continues. OBJECTIVE: In our study we aimed to clarify the effects of cord clamping time on oxidant and antioxidant mediators in term and preterm newborns. MATERIAL AND METHOD: In our study, we included 80 pregnant women who were admitted to the Department of Obstetrics and Gynecology, Ege University Hospital between April 2018 and June 2018 and required cesarean section. Pregnants were divided into two groups, each of which consisted of preterm and term (