Ayak morfometrisinin yaş, cinsiyet ve taraf farklılığı açısından radyolojik olarak incelenmesi
Radiological research on the effect of the foot morphometry in terms of age, gender and side differences
  1. Tez No: 641254
  2. Yazar: GÜLDAL DOĞRUYOL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET ÇİMEN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Anatomi, Anatomy
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sivas Cumhuriyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Anatomi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 276
Özet
Bu araştırmanın amacı; ayak direkt grafileri üzerinde linear ve açısal ölçümler yaparak elde edilen antropometrik değerlerin yaşa, cinsiyete ve tarafa bağlı olarak gösterdikleri farklılıkları belirlemektir. Çalışmamızda 10-86 yaş arası 370 kadın, 292 erkek olmak üzere toplamda 662 bireye ait 1324 adet yüklü ayak grafisi üzerinde retrospektif olarak Bohler açısı (BA), Gissane açısı (GA), Talocalcaneal (lateral) açı (TCA), Calcaneal inclination açısı (CIA), Talar declination açısı (TDA), Meary's açısı (MA), Hibb's açısı (HA), Talocalcaneal (anteroposterior) açı (TCAP), Medial ark açısı (MAA), Lateral ark açısı (LAA), ayak uzunluğu (AU), calcaneus uzunluğu (CU), calcaneus faset yüksekliği (CFY) ölçümleri yapıldı. Çalışmaya dahil edilen bireyler 10-13, 14-17, 18-29, 30-39, 40-49, 50-59, 60-69, 70+ olmak üzere 8 ayrı yaş grubuna ayrılarak, 10-17 yaş arası bireyler adolesan, 18-86 yaş arası bireyler de yetişkin olarak değerlendirildi. Adolesanlarda ayak kemikleri gelişiminin devam etmesinden dolayı istatistiksel değerlendirmeleri yetişkinlerden ayrı olarak yapıldı. Adolesan bireyler 101 kadın 116 erkek olmak üzere toplamda 217 kişi iken, yetişkin bireyler 269 kadın ve 176 erkek olmak üzere toplamda 445 kişiydi. Taraf yönünden yapılan değerlendirmelerde adolesan bireylerde TCAP ve CU ölçümleri, yetişkinlerde ise BA, TCA, CIA, TDA, TCAP, AU ve CU ölçümlerinde anlamlı düzeyde farklılıklar bulundu. Cinsiyet yönünden yapılan değerlendirmelerde adolesan bireylerde MAA, AU, CU ve CFY ölçümleri, yetişkinlerde ise BA, GA, TCA, CIA, TDA, HA, MAA, LAA, AU, CU ve CFY ölçümlerinde anlamlı düzeyde farklılıklar vardı. Yaş yönünden yapılan değerlendirmelerde adolesan bireylerde BA, TCA, AU, CU ve CFY ölçümleri, yetişkinlerde BA, TCA, CIA, HA TCAP, MAA, LAA, AU ve CU ölçümlerinde anlamlı düzeyde farklılıklar tespit etik. İncelenen parametrelerden elde edilen bu sonuçlar; klinikte ayak deformitelerinin tedavi edilmesi ve yeniden yapılandırılması süreçleri ile ayrıca antropoloji ve adli tıp çalışmalarına katkı sağlayabilir.
Özet (Çeviri)
The present study aims to determine the differences of anthropometric data obtained from linear and angular measurements of direct radiographs of the foot according to age, gender and involved side. In our study, Bohler angle (BA), Gissane angle (GA), Talocalcaneal (lateral) angle (TCA), Calcaneal inclination angle (CIA), Talar declination angle (TDA), Meary's angle (MA), Hibb's angle (HA), Talocalcaneal (anteroposterior) angle (TCAP), Medial arch angle (MAA), Lateral arch angle (LAA), foot length (AU), calcaneus length (CU), calcaneus facet height (CFY) were measured on 1324 weight-bearing foot radiographs of a total of 662 people, including 370 females and 292 males aged 10–86 years. Those included in this study were divided into eight different age groups, 10–13, 14–17, 18–29, 30–39, 40–49, 50–59, 60–69 and 70+ years, with those aged 10–17 years classified as adolescents and those aged 18–86 years classified as adults. The statistical analyses of adolescents and adults were made separately, in that bone development continues throughout adolescence. The study was conducted with 217 adolescents (101 female; 116 male) and 445 adults (269 female; 176 male). An analysis in terms of side revealed significant differences in TCAP and CU measurements in adolescents; and in BA, TCA, CIA, TDA, TCAP, AU and CU in adults. An analysis in terms of gender revealed significant differences in MAA, AU, CU, CFY in adolescents; and in BA, GA, TCA, CIA, TDA, HA, MAA, LAA, AU, CU, CFY measurements in adults. An analysis in terms of age showed significant differences in BA, TCA, AU, CU and CFY in adolescents; and in BA, TCA, CIA, HA TCAP, MAA, LAA, AU and CU measurements in adults. The results derived from an examination of these parameters may contribute to the treatment and reconstruction processes of foot deformities in clinical practice, and also to anthropological and forensic medicine studies.