Güney-Güney işbirliği çerçevesinde dış politika aracı olarak yükselen güçlerin kalkınma yardımı: Sahra Altı Afrika'da Çin örneği
Rising powers' development aid as a foreign policy tool South-South cooperation: The case of China in Sub-Saharan Africa
  1. Tez No: 641277
  2. Yazar: ABDEL KADER KALLO
  3. Danışmanlar: PROF. DR. EMEL PARLAR DAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Fransızca
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Uluslararası Politik Ekonomi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 137
Özet
BRICS içerisinde yer alan (Brezilya, Rusya, Hindistan, Çin ve Güney Afrika) yükselen güçlerinin 21. Yüzyıldan itibaren uluslararası siyasette öne çıkışı kalkınma için işbirliğinin teşvik edilmesi fikrine yeni bir ivme kazandırmıştır. Bu süreçte BRICS'in yapmış olduğu dış yardımlar artırmış ve özellikle Güney ülkeleriyle Güney-Güney işbirliği yoluyla farklı ekonomik işbirliği yolları ve alanları ortaya çıkmıştır. Bu tez, genel olarak bu beş ülke ve özel olarak Çin tarafından Sahra Altı Afrika'da yürütülen ikili dış yardım faaliyetlerine ilişkin hali hazırda var olan ama oldukça kısıtlı olan mevcut literatüre katkı sağlamayı hedeflemektedir. Yükselen donörler olarak nitelendirilen bu devletler, son yıllarda uluslararası kalkınmada istikrarlı bir şekilde öne çıkarken esasen 1950'li yıllara kadar uzanan dış yardım programları ile kesinlikle bu alanda yeni değiller. Böyle olmakla birlikte söz konusu devletlerin dünyanın dört bir yanındaki yardım faaliyetleri kimi zaman Amerika Birleşik Devletleri, Batı Avrupa ve Japonya'nın hakim olduğu uluslararası yardım mimarisine bir tehdit olarak algılanmaktadır. Kalkınma yardımının Güney-Güney işbirliği çerçevesinde önemli bir dış politika aracı olduğu varsayımından yola çıkarak, bu tez söz konusu yükselen güçleri bu alanda harekete geçiren motivasyonların neler olduğunu sorgulamaktadır. Dış yardımın araçsallaştırılmasının arkasındaki temel motivasyonlar nelerdir? Yükselen donörler uluslararası kalkınmada geleneksel bağışçılardan farklı mı? Sahra altı Afrika'nın dış yardımın ana alıcısı olduğu ve doğal kaynaklar açısından zengin olduğu düşünüldüğünde, Çin dış politika araçlarını Sahra altı Afrika ile olan işbirliğinde nasıl ve ne amaçla kullanıyor? Son olarak, uluslararası politikada kalkınma yardımı farklı bağışçılar arasında bir rekabet unsuru olmakla birlikte, aynı zamanda farklı yönelim, teknik ve politik özelliklerine sahip olan bağışçıların her birinin kendi aralarında işi paylaştıkları ileri sürülebilir. Bütün bunlar bize kalkınma yardımı ortamının büyük oranda değiştiğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
The emergence of the rising powers of the BRICS (Brazil, Russia, India, China and South Africa) in international politics since the 21st century has given a new impetus to the idea of ​​promoting cooperation for development. In this process, foreign aid provided by BRICS has increased and different ways and areas of economic cooperation have emerged, especially through South-South cooperation with Southern countries. This thesis aims to contribute to the existing but very limited literature on bilateral foreign aid activities carried out by these five countries in general and China in particular in Sub-Saharan Africa. These states, which are described as rising donors, have steadily come to the forefront in international development in recent years, while they are definitely not new in this field with their foreign aid programs dating back to the 1950s. However, aid activities of these states around the world are sometimes perceived as a threat to the international aid architecture dominated by the United States, Western Europe and Japan. Based on the assumption that development assistance is an important foreign policy tool within the framework of South-South cooperation, this thesis questions the motivations that motivate these rising powers in this area. What are the main motivations behind instrumentalization of external assistance? Are rising donors different from traditional donors in international development? Given that Sub-Saharan Africa is the main recipient of foreign aid and is rich in natural resources, how and for what purpose does China use its foreign policy tools in cooperation with Sub-Saharan Africa? Finally, it can be argued that although development aid is an element of competition between different donors in international politics, each of the donors who have different orientation, technical and political characteristics, share the work among themselves. All this shows us that the development aid environment has changed drastically. Depuis le début du XXIe siècle, l'essor des puissances émergentes des BRICS (Brésil, Russie, Inde, Chine et Afrique du Sud) a donné un nouvel élan à la promotion de la coopération pour le développement. les BRICS ont accru leur assistance étrangère et mis en place des voies et moyens distincts de coopération économique, en particulier par le biais de la coopération sud-sud avec les pays du Sud. Ce mémoire donne un aperçu de la littérature restreinte mais croissante sur les activités d'aide étrangère bilatérale menées en Afrique Subsaharienne par ces cinq pays en général et la Chine en particulier. Alors que ces soi-disant donateurs émergents gagnent régulièrement en importance dans le développement international, ils ne sont certainement pas nouveaux dans le domaine, les programmes d'aide étrangère remontant aux années 1950. L'augmentation récente de la taille et de la portée de leurs activités d'aide dans le monde est considérée par certains comme une menace pour l'architecture de l'aide internationale dominée par les États-Unis et leurs alliés en Europe occidentale et au Japon. Partant de l'hypothèse que l'aide au développement représente un instrument de politique étrangère dans le cadre de la coopération Sud-Sud, notre objectif est de se demander quelles sont les motivations qui animent ces pays émergents? Quelles sont les principales motivations à l'origine de l'instrumentalisation de l'aide étrangère? Sont-ils différents des donateurs traditionnels dans l'octroi de l'aide? Etant donné que l'Afrique subsaharienne en est la principale région bénéficiaire de l'aide extérieure et riche en ressources naturelles, comment et à quelles fins la Chine utilise-t-elle ses outils de politique étrangère dans sa collaboration avec dernière? Sur la scène internationale, l'aide au développement peut en effet être un élément de concurrence entre le différents donneurs ; a contrario, on a parfois l'impression que les donneurs se partagent le travail, chacun ayant ses tropismes et ses particularités techniques et politiques. Il est toutefois patent que le paysage de l'aide au développement est en train d'évoluer considérablement. Mots-clés: Aide au développement1 , BRICS, Coopération Sud-Sud, Afrique Sub-saharienne, Puissances émergentes, Politique étrangère, Chine