Türkiye'de enerji verimliliği politikaları özelinde Konya ilindeki firmaların enerji verimliliği önem ve eğilim düzeyleri
Energy efficiency policies in turkey energy efficiency levels and trends importance of firms in Konya
- Tez No: 641337
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ŞERİFE ÖZKAN NESİMİOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Enerji, Energy
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: KTO Karatay Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Enerji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 133
Özet
İnsanlık tarihi boyunca önemli bir konuma sahip olan enerji, insanların; ısınma, aydınlanma ve beslenme gibi birçok temel ihtiyaçlarının karşılanması için gerekli olan zorunlu ihtiyaçlar arasındadır. Özellikle dünya tarihi açısından önemli dönüm noktalarından birisi olan sanayi devrimi ile birlikte insan gücüyle çalışan basit makinelerin yerini buhar makineleri alması, enerji kaynaklarına olan bağımlılığı arttırmış, insanlık tarihinin yeniden biçimlenmesinde önemli bir rol oynamıştır. Sanayi devrimi ile birlikte makineleşmenin giderek artması nedeniyle enerji, üretim girdileri arasında önemli bir yer edinmeye başlamıştır. 20.yy'dan itibaren sanayileşmenin artmasıyla birlikte enerji ihtiyacı da ona paralel olarak artmış böylece enerji-ekonomi ilişkisi ülkeler açısından daha büyük bir dikkatle üzerine düşülmesi gereken bir konu haline gelmiştir. Sürdürülebilir kalkınmayı hedefleyen devletler açısından kalkınmışlık düzeyi, enerji yoğunluğu ve kişi başı enerji tüketim miktarı üzerinden hesaplanmaktadır. Kişi başı enerji tüketim miktarının yüksek olması ülkede enerji kullanımını gerektiren ekonomik faaliyetlerin ve refah düzeyinin yüksek olduğunu göstermektedir. Bu kapsamda ülkemizde sanayileşme çalışmalarının devam etmesi, teknolojik gelişmelere uyum sağlanması, yaşam kalitesinin iyileştirilmesi ve sürdürülebilir kalkınmanın sağlanması amacıyla devam eden çalışmalar kapsamında her geçen yıl daha fazla enerji tüketimi gerçekleşmektedir. Giderek artan enerji tüketimi ve tüketime konu olan kaynakların neredeyse %90 üzerinde ithalatla elde edilmesi, enerji verimliliği kavramının özellikle 1990'lı yıllardan itibaren ülke gündemini daha yoğun bir şekilde meşgul etmesine zemin hazırlamıştır. Bu kapsamda yapılan çalışmanın amacı, Türkiye'deki enerji verimliliği politikaları özelinde Konya ilinde yer alan firmaların enerji verimliliği önem ve eğilim düzeylerinin belirlenmesidir. Konya gibi sanayi faaliyetlerinin oldukça yoğun olarak gerçekleştiği bir örnek üzerinden, ülkemiz için de bazı tespit ve değerlendirmelerde bulunulabileceği öngörülmüştür. Enerji verimliliği açısından ülkemizde ve dünyada çok sayıda çalışma yapılmasına rağmen, firmalar açısından enerji verimliliğinin önemini saha çalışması yaparak, ortaya koyma çabası içerisinde olan çalışma sayısı oldukça sınırlıdır. Bu nedenle, firmalar açısından enerji verimliliğinin önemini belirlemek amacıyla İmalat Sanayi Üretim Firmaları ve Hizmet Sektörü kuruluşlarına yönelik olarak enerji verimliliği açısından enerji kullanımının nasıl olması gerektiği ve mevcut enerji kullanımının durumu geniş bir perspektifle incelenmeye çalışılmıştır. Gerekli görülen yerlerde konunun uzmanlarından görüşler alınarak anket çalışması yapılmış, elde edilen bulgular üzerinden bir senteze ulaşılmaya çalışılmıştır. Araştırma yöntemi olarak“Kesitsel Analiz Yöntemi”kullanılmış olup genel tarama modelinden yararlanılmıştır.
Özet (Çeviri)
Energy, which has an important role throughout human history, is among the basic needs of people to meet many fundemental needs in daily life,such as heating, enlightenment and nutrition. Within the Industrial Revolution, which is one of the most important turning points in world history, the replacement of simple machines powered by manpower with steam machines has increased dependence on energy resources and played an important role in the reshaping of human history. Due to the increasing mechanization with the industrial revolution, energy started to take an important place among the production inputs. Since the 20th century, with the increase of industrialization, the need for energy has increased in parallel with it, thus the energy-economy relationship has become an issue that should be dealt with greater attention for countries. For states that have targeted sustainable development, the level of development is calculated on the basis of energy intensity and per capita energy consumption. The high amount of energy consumption per capita indicates that the economic activities that require energy use and the welfare level in the country are high. In this context, more energy consumption is realized every year within the scope of the ongoing studies in order to continue industrialization studies in our country, to adapt to technological developments, to improve the quality of life and to ensure sustainable development. The gradually increasing energy consumption and the fact that the resources subject to consumption are obtained with almost 90% of imports have prepared the ground for the energy efficiency concept to occupy the agenda of the country more intensely since the 1990s. The aim of the study in this context, energy efficiency policies and energy efficiency of the companies in the private province of Konya in Turkey is to determine the level of importance and trends. It is predicted that some determinations and evaluations can be made for our country, based on an example where industrial activities are very intense, such as Konya. Although there are many studies in terms of energy efficiency in our country and in the world, the number of studies that are trying to demonstrate the importance of energy efficiency for companies by doing fieldwork is quite limited. For this reason, in order to determine the importance of energy efficiency for companies, it has been tried to examine how energy use should be in terms of energy efficiency and the current energy use for Manufacturing Industry Production Companies and Service Sector organizations. Where deemed necessary, a questionnaire study was conducted by taking opinions of the experts of the subject, and a synthesis was tried to be achieved based on the findings.“Cross-Sectional Analysis Method”was used as the research method and general scanning model was used.