Erişkin glial tümörlerde radyoterapi ve sağkalım sonuçları
Survival outcomes of adult glial tumor patients receiving radiotherapy
- Tez No: 641338
- Danışmanlar: DOÇ. DR. YILDIZ GÜNEY
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Onkoloji, Oncology
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: Dr. Abdurrahman Yurtaslan Ankara Onkoloji Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Dahiliye Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Radyasyon Onkolojisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 71
Özet
Glial tümörler primer beyin tümörlerinin yarısını oluşturur. Astrosit, epandimal hücre ve oligodendroglial hücrelerden köken alırlar. Bunların 1⁄4 'ü düşük grade, gerikalan 3⁄4'ü yüksek grade 'li neoplazmdır. Ankara Onkoloji Hastanesi RO kliniğinde Ocak 2003- Aralık 2007 tarihleri arasında SSS'nin glial tümörleri tanısıyla RT alan 287 erişkin hasta geriye dönük olarak incelendi. Sağkalım bilgisine ulaşılan 200 hastanın GSK sonuçları ve sağkalıma etkisi olabilecek faktörler araştırıldı. İzlem süresi grade 2 tümörlerde, medyan 39,5 ay ve GSK oranı medyan 63 aydı. KPS en önemli prognostik faktördü. Literatürde belirtilen yaş, rezeksiyon genişliği, tümör çapı ve histolojisi GSK da istatistiksel öneme sahip olmayan faktörler olarak belirlendi. Grade 3 tümörlerde takip süresi medyan 21 ay ve GSK süresi medyan 21 aydı. Grade 4 tümörlerde medyan takip süresi 9 ay ve Sağkalım medyan 9 aydı. Yaşın >50 olması, bx ve subtotal rezeksiyon, KPS≤70 sağkalım üzerine olumsuz etkili olarak bulundu. GBM tanılı hastalarda eş zamanlı ve adjuvan tmz kullanımı sağkalım üzerine olumlu etkili olarak bulundu.
Özet (Çeviri)
Glial tumors make up half of the primary brain tumors. They originate from astrocytes, ependymal cells, and oligodendroglial cells. The one over four of these are low-grade neoplasms and the remaining 3⁄4 are high-grade neoplasms. Adult patients (n=287) who received RT with the diagnosis of CNS glial tumors in the RO clinic of Ankara Oncology Hospital between January 2003 and December 2007 were retrospectively analyzed. Overall survival outcomes and factors affecting survival have been evaluated in 200 eligible patients. The median follow-up and OS time were 39.5 and 63 months in grade 2 tumors, and the KPS was the most important prognostic factor. Age, the extent of resection, tumor diameter, and histology were determined as non-statistically significant factors in OS. The median follow-up and the median OS time for grade 3 tumors were 21 months. The median follow-up and OS time for Grade 4 tumors were 9 months. The age> 50, bx, and subtotal resection, KPS≤70 were found to have a negative effect on survival. Simultaneous and adjuvant use of tmz was found to have a positive effect on survival in patients with GBM.