Siyasal iletişim aracı olarak sosyal medya: 2019 yerel seçimlerinde istanbul ili adaylarının sosyal medya analizi
Social media as a means of political communication: Social media analysis of İstanbul province candidates in 2019 local elections
- Tez No: 641341
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET CEM PEKMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İletişim Bilimleri, Communication Sciences
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İletişim Tasarımı ve Bilişim Teknolojileri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Görsel İletişim Tasarımı ve Reklamcılık Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 165
Özet
Teknolojinin gelişmesiyle birlikte 1970'lerden itibaren çeşitlenen mesaj iletimi, 2000'li yıllardan itibaren Web 2.0 dönemi ve sunduğu olanaklarla birlikte, sosyal ağlar ve sosyal medya araçlarının değer kazanmasıyla birlikte hayatımızda birçok şey dönüşüme uğramıştır. Yaşadığımız çağın çeyreğine doğru ilerlerken bulunduğumuz çağ“Enformasyon çağı'', ekonomi ”Ağ Ekonomisi“, toplum ise ”Ağ Toplumu" şekline bürünmüştür. Bu bakımdan atılan her adım enformasyonu, yani yeni iletişim teknolojileri bilgisini ve aynı zamanda bu bilgileri iyi kullanarak buna bağlı becerilerin gelişmesini sağlamıştır. Bu dönüşüm siyasal alanı da devrimsel olacak bir şekilde etkilemiştir. İnsanların bu çağa hızlı bir şekilde ayak uydurması, sosyal ağlar ve sosyal medya araçlarıyla varlık göstermesiyle birlikte siyasal iletişim aracı olarak sosyal medyanın kullanımını da zaruri hale getirmiştir. Sosyal medyanın özerk ve bağımsız oluşu bu süreçler içerisinde siyasal araç olarak, toplumsal söylemin bir fonksiyonu ve seçim yarışlarının olmazsa olması haline gelmiştir. Sosyal medya araçları Türkiye'de 2000-2018 tarihleri arasındaki seçimlerde aktif olarak seçim kazandırıcı bir rol oynamamıştır. Fakat 2019 İstanbul yerel seçimlerinde adaylarının sosyal medya kullanımlarının incelendiği bu çalışmada, siyasal iletişim aracı olarak sosyal medyanın bir adayın seçim zaferine giden yolda ne kadar etkili olduğu gözlemlenmiştir. Çalışma kapsamında 2019 İstanbul yerel seçimlerinde ittifak adaylarının sosyal medya kullanımı ve bu mecranın diğer medya iletişim araçlarına nazaran seçmenlerin aktif olarak cevap vermesi ile anlık olarak değişen seçim stratejileri ele alınmış olup, seçim kazanma bağlamında sosyal medyanın gücü ne kadar etkili olduğunun cevapları aranmıştır.
Özet (Çeviri)
With the advancements in technology resulting in ever-changing messaging since 1970s, the web 2.0 era and its services starting from 2000s resulted in lots of changes in our lives because of social media. Moving towards the quarter of this century, the century became information era, its economy“web economy”and its society“web society”. In this respect, every step taken has improved information, that is, skills by using new communication technologies well. This transformation also affected politics like a revolution. Humans adapting to the social media quickly forces politicians to adopt these mediums as political communication tools. Social media became essential in terms of communal says and campaign races with its independent nature. Turkey's election periods since 2000s until 2018, even though the social media's existence was known, it wasn't used as a means to win political races. However, in this study examining the social media usage of the candidates in the 2019 local elections in Istanbul, it was observed how effective the social media as a means of political communication is on the road to a candidate's election victory. Within the scope of the study, the social media usage of alliance candidates in the 2019 Istanbul local elections and the election strategies that have changed instantly with the voters' response compared to other media communication tools were discussed, and answers were sought for how effective the power of social media was in the context of winning elections.