Optimization of last-mile deliveries with synchronous truck and drones
Eşzamanlı kamyon ve insansız hava araçları ile son mil teslimatları eniyilemesi
- Tez No: 641342
- Danışmanlar: PROF. DR. BAHAR YETİŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 2020
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
- Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 87
Özet
Dağıtım sistemlerindeki olası avantajlarından dolayı, insansız hava araçlarının teslimat operasyonlarında görevlendirilmesi ticari sektör tarafından artan bir ilgi görmektedir. Bu çalışmada, insansız hava araçlarının son mil teslimatında yaygın kabul görmesi motivasyonuyla bir kamyon ve birden çok insansız hava aracının eşzamanlı şekilde müşterilere teslimat yaptığı çoklu insansız hava aracı ile en düşük maliyetli gezgin satıcı problemi sunulmuştur. Bu problemde, araçların çalışma ve bekleme maliyetlerini içeren toplam işletme maliyetini enazlama amaç fonksiyonu ile, birlikte çalışan kamyon ve insansız hava araçları için en iyi teslimat planının bulunması hedeflenmiştir. Akış ve kesi tabanlı karma tamsayılı doğrusal programlama formülasyonları ve geçerli eşitsizlikler önerilmiştir. Kesi tabanlı formülasyondaki alt tur eleme kısıtları ve önerilen eşitsizlikler üstel sayıda olduğundan, problemi çözmek için dal ve kesi algoritmaları kullanılmıştır. Aynı zamanda, yönsüz rota değişkenleri içeren bir başka kesi tabanlı formülasyon kullanan alternatif bir çözüm yöntemi sunulmuştur. Geliştirilen algoritmaları karşılaştırmak ve performanslarını değerlendirmek amacıyla sayısal analizler yapılmıştır. Bunların sonuçları, dal ve kesi yönteminin akış modeline kıyasla problemi çok daha kısa sürede çözdüğünü ve sunulan algoritmaların literatürdeki kesin çözüm yöntemlerine kıyasla iyi performans sergilediğini göstermiştir. Yapılan duyarlılık analizleriyle ise problem parametrelerinin en iyi çözüm üzerindeki etkileri incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Deployment of drones in delivery operations has been attracting a growing interest from commercial sector due to its prospective advantages for the distribution systems. Motivated by the widespread adoption of drones in last-mile delivery, we introduce the minimum cost traveling salesman problem with multiple drones, where a truck and multiple drones work in synchronization to deliver parcels to customers. In this problem, we aim to find an optimal delivery plan for the truck and drones operating in tandem with the objective of minimizing the total operational cost including the vehicles' operating and waiting costs. We provide flow based and cut based mixed integer linear programming formulations along with valid inequalities. Since the connectivity constraints in the cut based formulation and the proposed valid inequalities are exponential in the size of the problem, we devise different branch-and-cut schemes to solve our problem. We also provide an alternative solution methodology using another cut based formulation with undirected route variables. To compare our formulations/algorithms and to demonstrate their competitiveness, we conduct computational experiments on a set of instances. The results indicate the superiority of utilizing branch-and-cut methodology over flow based formulation and good computational performance of the proposed algorithms in comparison to existing exact solution approaches in the literature. We also conduct sensitivity analyses on problem parameters and discuss their effects on the optimal solutions.