Sigara bağımlılarında klinik ve laboratuar özelliklerin belirlenmesi, antioksidan ve serum D vitamini düzeylerinin sigara içen ve içmeyenlerde karşılaştırılması
The determination of clinical and laboratory characteristics in smoking addicts, comparison of antioxidant and serum vitamin D levels between smokers and non-smokers
  1. Tez No: 641402
  2. Yazar: LEYLA SÜZER
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AHMET YILMAZ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dicle Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 83
Özet
Giriş ve amaç: Sigara; içeriğindeki serbest radikallerin etkisiyle vücutta oksidatif dengenin bozulmasına neden olur. Sigara içenlerde KOAH, KAH, inme, iskemi, kanserler ve daha birçok hastalığın daha sık görülmesi oksidatif hasarla ilgilidir. Çalışmamızda Dicle Üniversitesi Aile Hekimliği polikliniğine başvuran hastalarda sigara içen ve içmeyenlerin TAS, TOS ve D Vitamini değerlerini karşılaştırmayı amaçladık. Gereç ve yöntem: Bu çalışma analitik bir araştırmadır. Çalışmamızın vaka grubunu sigara bırakmak için başvuran sigara içmekte olan 52 kişi oluşturdu. Kontrol grubunu hiç sigara içmemiş veya en az son bir yıldır sigara içmeyen 35 kişi oluşturdu. Katılımcıların sosyodemografik özellikleri ve sigara kullanım durumları sorgulandı, boy ve kilo değerleri ölçüldü. Katılımcıların bağımlılık durumunu değerlendirmek için Fagerström nikotin bağımlılık testi kullanıldı. Katılımcıların TAS, TOS, D Vitamini, üre, kreatin, AST, ALT, hemogram düzeyleri değerlendirildi. Bulgular: Çalışmamıza alınan 51 erkek 36 kadının yaş ortalaması 36,14±12,91 idi. Sigara içen ve içmeyenler arasında üre, kreatin, platellet, AST, D Vitamini, VKI açısından anlamlı fark görülmedi (p>0,05).
Özet (Çeviri)
İntroduction and aim:Cigarette, causes disruption of oxidative balance in the body with the effect of free radicals in it.Frequent occurrence of COPD, CAD, stroke, ischemia, cancers and many more diseases in smokers is related to oxidative damage.In our study, we aimed to compare TAS, TOS and Vitamin D values of smokers and non-smokers in patients who applied to Dicle University Family Medicine policlinic. Matherial and method: This study is a cross-sectional analytical research. The case group of our study consisted of 52 smokers who applied to quit smoking.The control group consisted of 35 people who never smoked or had not smoked for at least the past year.Sociodemographic characteristics and smoking status of the participants were questioned, height and weight values were measured. Fagerström nicotine addiction test was used to assess participants' addiction status.TAS, TOS, Vitamin D, urea, creatine, AST, ALT, hemogram levels of the participants were evaluated. Results: The mean age of 51 men and 35 women who participated in our study was 36,14 ± 12,91. There was no significant difference between smokers and non-smokers in terms of urea, creatine, platellet, AST, Vitamin D, VKI (p>0,05).