Öğretmen adaylarında öğrenci ruh sağlığı okuryazarlığı ölçeği' geliştirme çalışması
'student mental health li̇teracy scale for teacher candi̇dates' development research
  1. Tez No: 641409
  2. Yazar: MEHTAP CANCİĞER ELTAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NAZAN SAVAŞ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Halk Sağlığı, Public Health
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Halk Sağlığı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 116
Özet
Amaç: Öğretmenlerin öğrenci ruh sağlığı okuryazarlığı; öğrencilerin iyi ruh sağlığını sağlaması, ruhsal bozukluklarını tanıması, yönetmesi ve doğru bilgi kaynaklarına ulaşabilmesi açısından mezuniyet öncesi kazanılması gereken bir beceridir. Araştırmamızda Öğretmen Adaylarında Öğrenci Ruh Sağlığı Okuryazarlığı Ölçeği (ÖRSO-ÖA) geliştirilmesi amaçlanmıştır. Yöntem: Bu metodolojik çalışma 2019'da Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi Eğitim Fakültesi 4.sınıf öğrencilerinde yürütülmüştür. Evrenin tamamına (559) ulaşılması hedeflenmiş, 510 (%91,2) öğrenci araştırmaya dâhil edilmiştir. Veri toplamada araştırmacılar tarafından oluşturulan anket formu ve 90 maddelik madde havuzundan uzman görüşü ile 50 maddeye düşürülen 5'li Likert tipinde ÖRSO-ÖA kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
Aim: Student mental health literacy of teachers is a skill that should be gained before graduation in order to provide students with good mental health, to recognize and manage their mental disorders and to access correct information sources. In our study, it was aimed to develop the Student Mental Health Literacy Scale among Teacher Candidates (ÖRSO-ÖA). Methods: This methodological study was carried out with 4th grade students of Hatay Mustafa Kemal University Education Faculty in 2019. The total population (559) was targeted and 510 (91.2%) students were included in the study. In the data collection, 5-point Likert-type ÖRSO-ÖA which was reduced to 50 items from the pool of 90 items by the expert opinion and the questionnaire form which were created by the researchers was used.