Derin öğrenme ile ses sinyalinde gürültü azaltma
Noise reduction in sound signal with deep learning
- Tez No: 641420
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. FİLİZ KARAÖMERLİOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Computer Engineering and Computer Science and Control, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mersin Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 90
Özet
Derin öğrenme ile ses filtrelemenin amaçlandığı bu çalışmada CNN, Autoencoder, Resnet ve GAN yöntemleri kullanılarak ses filtreleme hedeflenmiştir. Bu tez kapsamında yapılan çalışmalar sadece ses sinyalini değil aynı zamanda tüm tek boyutlu sinyalleri işlemek üzere de kullanılabilir. Kullanılan mimari olabildiğince GAN ağları perceptron katmanından arındırılarak sadece CNN ile kurulmaya gayret edildi. Sincnet, Dinamik yönlendirme, Virtual batch norm gibi yeni kavramlar, ses filtrelemede sağlayabileceği katkılar göz önünde bulundurularak incelenmiştir. GAN stratejisinin iyi ve eksik olduğu yerler vurgulanmıştır. GAN ağlarından generator ağı Resnet ve CNN kavramları kullanılarak Autoencoder inşa edilmiş ve filtreleme yaparken olumlu sonuçlarla karşılaşılmıştır. Mimari değiştirilerek 3 farklı temel GAN elde edilmiştir. Yapay zekâ ağına eklenebilecek eklentilerle beraber yazılımda hiperparametrelerde yapılan değişikliklerle yeni sonuçlar elde edilebileceği belirtilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, which aims to filter sound with deep learning, sound filtering is aimed by using CNN, Autoencoder, Resnet and GAN methods. Studies conducted within the scope of this thesis can be used to process not only the audio signal but also all one-dimensional signals. The architecture used was tried to be built with CNN only by removing GAN networks from the perceptron layer as much as possible. New concepts such as Sincnet, Dynamic orientation, Virtual batch norm have been examined by taking into account the contributions which can provide in sound filtering. Places where GAN strategy is good and incomplete are emphasized. Autoencoder was constructed from GAN networks using the generator network, Resnet and CNN concepts. While filtering, positive results were encountered. 3 different basic GANs were obtained by changing the architecture. It is stated that new results can be obtained by changes in hyperparameters in the software with the additions that can be added to the artificial intelligence network.