Betonarme kolon içine gömülü çelik çapraz elemanın itme ve çekme etkisi altındaki davranışının incelenmesi
Analysis of behavior of steel bracing embedded reinforced concrete column under tension and compression
  1. Tez No: 641421
  2. Yazar: NABIL AHMAD HALIM
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BENGİ ARISOY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
Kompozit bir şekilde inşa edilmiş yapılarda yanal ötelemelerin sönümlenmesi amacı ile kullanılan çelik çapraz elemanlarının beton içine gömülü kısımlarında sıklıkla problem görülmektedir. Bu problemlerden biri çeliğin betondan sıyrılmasıdır. Çeliğin betondan sıyrılma problemi yapının kapasitesini düşürmektedir. Bu sebepten dolayı çeliğin betonarme elemanından sıyrılma davranışının incelenmesi önemli bir konu haline gelmektedir. Bu tezin amacı beton kalitesinin ve çelik levha geometrisinin, betonarme-çelik düğüm noktası üzerine etkisini incelemektir. Bu tez çalışması iki aşamada yapılmıştır. İlk aşamada deneye kullanacağımız numuneler üretilip çekme testine tabi tutulmuştur. İkinci aşamada ise numunelerin ABAQUS programında doğrusal olmayan yöntemle analizleri yapılmıştır. Bu tezin deneysel çalışma kısmında düğüm noktası görevi görecek 3 farklı deney elemanı üretilmiştir. Bu deney elemanlarından biri lifsiz beton ve düz çelik levha kullanılarak referans elemanı olarak üretilmiştir. Diğer iki elemanlarda ise lifli ve lifsiz olarak iki farklı beton karışımı ve çentikli levha kullanılmıştır. Elemanların üretiminden sonra elemanlar çekme testine tabi tutulmuştur. Bununla beraber deney sırasında betonda oluşan çatlakların analizi yapılmıştır. Deney elemanlarının sonlu elemanlar yöntemiyle analizleri ABAQAUS programı kullanılarak yapılmıştır. Çalışmanın sonunda deneysel olarak elde edilmiş sonuçlar ile ABAQUS programından elde ettiğimiz sonuçlarla karşılaştırmalı analiz yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
In composite constructed structures, problems are frequently encountered in the concrete embedded parts of the steel plate members used for damping lateral displacements. One of these problems is the debonding of steel from concrete. The debonding problem of steel from the concrete reduces the capacity of the structure. For this reason, it is an important issue to investegate the debonding behavior of steel from the reinforced concrete material. The aim of this thesis is to examine the effect of concrete quality and steel plate geometry on the reinforced concrete-steel joints. This thesis study has been done in two stages. In the first stage, the samples that we will use in the experiment were produced and subjected to pull-out test. In the second stage, the samples were analyzed in the ABAQUS program by non-linear method. In the experimental study part of this thesis, 3 different experimental samples are produced which will act as a joint point. One of these test samples was produced as a reference element using fiber-free concrete and flat steel plate. In other samples we used two different concrete mixtures and noched steel plates. After the production of the samples, the samples were subjected to pull-out test. However, during the experiment, the cracks integration formed in the concrete sample were analyzed. The analysis of the experimental samples using finite element method was done by using ABAQAUS program. At the end of the study, comparative analysis was made with the results obtained from the ABAQUS program and experimental results.