Dağıtım transformatörlerinin parametrelerin nesnelerin interneti kullanarak uzaktan izlenmesi
Remote monitoring of distribution transformer's parameters by using internet of things
  1. Tez No: 641434
  2. Yazar: MEHMET HASIR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. CENGİZ POLAT UZUNOĞLU, DOÇ. DR. SERAP CEKLİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Elektrik Elektronik Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 96
Özet
Günümüzde elektrik enerjisinin üretimi, iletimi ve dağıtımı giderek karmaşıklaşmaktadır. Transformatörler, güç sistemlerinde iletim ve dağıtım alanlarında yoğun olarak kullanılmaktadır. Transformatörlerin düzgün çalışması enerjinin kesintisiz ve sürekli dağıtılmasını sağlar. Nesnelerin interneti son yıllarda hayatımızda geniş yer kaplamaya başlamıştır. Nesnelerin interneti aracılığıyla birçok izleme ve otomasyon sistemi geliştirilmektedir. Bu tez kapsamında transformatörler için nesnelerin interneti öğeleri kullanılarak ortam parametrelerinin uzaktan izlenmesi yapılmıştır. Anlık olarak verilerin takibi ve bulut ortama depolanması sağlanmıştır. Farklı ortam koşulları modellenerek testler tekrarlanmıştır. Elde edilen veriler özelliklerine göre veri setlerine ayrılıp sınıflandırma yöntemlerine tabi tutulmuştur. Veri sınıflandırması yaparken Bayes ağları, çok katmanlı algılayıcı ve rastgele orman algoritmaları kullanılmıştır. Algoritmaların başarım oranları karşılaştırılarak analizler yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Electrical energy production, transmission and distribution techniques are getting more complex day by day. Power transformers are frequently used key elements of power systems. The proper operation of the transformers ensures constant and uninterrupted energy distribution. The Internet of Things has been essential method and take place in daily life recently. Online monitoring and automation systems using the Internet of Things are proposed in most systems. In this thesis, monitoring environmental parameters of transformers is investigated by using Internet of Things. Online monitoring and storage in the cloud systems are provided. Different environmental conditions are modeled and tests are conducted for these conditions. The data obtained from tests are divided into data sets according to the features and subjected to classification methods. Bayes networks are for multi-layer perception and random forest algorithms are proposed for classification. The performance ratings of these algorithms are compared and data classification is analysis results are given.