Orta gerilim transformetörlerinin yüksek frekanslardaki empedans değişimleri
- Tez No: 29633
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İRFAN GÜNEY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 1993
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 92
Özet
ÖZET Enerji dağıtım m hatlarında iletişim sinyallerinin kullanılması çalışmaları içinde dağıtım transformatörlerinin önemli bir yeri bulunmaktadır. Transformatörde iletişim sinyalinin mıknatıslanma üzerindeki etkileri, magnetik devre parametreleri ile incelenmektedir. Boşta çalışma karakteristiğinin önemli iki bileşeni, mıknatıslanma ve demir kayıplarının iletişim frekanslarındaki değişimleri de deneysel çalışma ile elde edilmektedir. İletişim frekanslarındaki admitans parametreleri, dört uçlu devre elemanı tanımı ile deney transformatörü için ayrı ayrı bulunmaktadır. Bu çalışmada transformatör parametreleri, 1300Volt orta gerilim sargısı bulunan bir fazlı deney transformatörü üzerinde incelenip, transformatör sargı modelinin iletişim frekanslarına uygun şekilde kapasitif eleman varsayım ile oluşturulan, eşdeğer devre yardımıyla hesaplanarak devre parametrelerinin iletişim frekansları ile değişimleri gözlenmektedir. VII
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Distribution transformers have an important role in the use of telecommunication signals on energy distribution lines. In this work transformer parameters are investi gated on an one-phase experiment transformer with an medium-voltage winding of 1300 V. an addition, the transformer winding model is simulated on computer for telecommunication frequencies and the variance of the parameters is observed. On the transformer, the effect of telecommunica tion signals on magnetisation is examined in terms of magnetic circuit parameters. The two important components of unloaded case, magnetisation and iron loses, are obta ined experimentally for telecommunication frequencies. Admitance parameters at telecommunication frequ encies are also investigated using the four-terminal circuit element model. VIII