2007-2018 yılları arasında pediatrik immünoloji-allerji bilim dalında geçici veya sınıflandırılamayan hipogamaglobulinemi tanısı ile izlenen hastaların klinik immünolojik ve laboratuar özelliklerinin değerlendirilmesi
Evaluation of clinical, immunological and laboratory features of transient or unclassified hypogammaglobulinemia patients diagnosed in the pediatric immunology-allergy department between 2007-2018
- Tez No: 641608
- Danışmanlar: PROF. DR. ESİN FİGEN DOĞU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Allerji ve İmmünoloji, Allergy and Immunology
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 83
Özet
Süt çocuğunun geçici hipogamaglobulinemisi; spesifik antikor yanıtlarında sorun olmaksızın bebeklerde fizyolojik hipogamaglobulinemi durumunun uzamasıdır. Dört yaş üzerinde hipogamaglobulinemisi devam eden olgular sınıflandırılamayan hipogamaglobulinemi olarak isimlendirilir. Bu çalışmada, 2007-2018 yılları arasında Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk İmmünoloji-Allerji Bilim Dalı'na başvuran ve geçici veya sınıflandırılamayan hipogamaglobulinemi tanısı alan 318 olgunun; klinik ve immünolojik özelliklerinin incelenmesi, hastaların prognozlarının ve immünglobulinlerinin normale dönüş yaşlarının belirlenmesi amaçlandı. Olguların %44,3'ünü süt çocuğunun geçici hipogamaglobulinemisi, %55,7'sini sınıflandırılamayan hipogamaglobulinemi olgularının oluşturduğu görüldü. Sınıflandırılamayan hipogamaglobulinemi tanısı ile takip edilen hastaların %27'sinin izlemde hipogamaglobulinemisi düzeldi. Hastalarda semptomların başlangıç yaşları median 7 ay (1-30 ay), tanı yaşları median 18 ay (6-36ay) olduğu görüldü.
Özet (Çeviri)
Transient hypogammaglobulinemia of infancy (THI) is a prolonged physiological hypogammaglobulinemia condition in babies without defects in specific antibody responses. Children whose hypogammaglobulinemia has not recovered over four years of age are defined as unclassified hypogammaglobulinemia (UCH). The aim of this study is to examine the clinical and immunological features of 318 patients who were admitted to Ankara University Faculty of Medicine, Department of Pediatric Allergy and Immunology between 2007-2018 and diagnosed with transient or unclassified hypogammaglobulinemia, and to determine their prognosis and age of normalization of immunoglobulins. It was observed that 44,3% of the cases were transient hypogammaglobulinemia of infancy, and 55,7% were unclassified hypogammaglobulinemia. 27% of the patients who were followed up with the diagnosis of unclassified hypogammaglobulinemia recovered. The median age of onset of symptoms was 7 months (1-30 months) and the median age of diagnosis was 18 months (6-36 months).