Anterior omuz instabilitesinde kullanılan korakoid proçes transferi tekniklerinin multiplanar tomografi yöntemiyle karşılaştırılması
Comparison of the coracoid process transfer techniques used in anteriorshoulder i̇nstability with the multiplanar computed tomography method
  1. Tez No: 641611
  2. Yazar: AZAR ALIZADA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET ARMANGİL
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Ortopedi ve Travmatoloji, Orthopedics and Traumatology
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Ortopedi ve Travmatoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 37
Özet
Anterior Omuz İnstabilitesinde Kullanılan Korakoid Proçes Transferi Tekniklerinin Multiplanar Tomografi Yöntemiyle Karşılaştırılması Çalışma Dizaynı: Omuz eklemi bilgisayarlı tomografilerinde korakoid ve glenoid ölçümlerinin karşılaştırıldığı retrospektif bir çalışma. Amaç: Anterior omuz instabilitesinde kullanılan korakoid proçes transferi tekniklerinden olan standart ve uyumlu ark Latarjet tekniklerinin cinsiyete dayalı anatomik farklılıklara, glenoid restorasyon kapasitesine,temas alanına, dayanarak karşılaştırılması ve korakoid ölçümlerinin bu tekniklerle ameliyat yapılmadan önce preoperatif değerinin belirlenmesi. Çalışmanın arkaplanı: Korakoid proçes transferlerinin günümüzde tekrarlayıcı anterior omuz instabiliteleri tedavisinde büyük önemi mevcuttur.Yaygın olarak kullanılan standart Latarjet prosedürünün bir alternatifi olarak ortaya çıkan uyumlu ark Latarjet yöntemi ile ilgili literatürde yeterli klinik sonuçlar olmamakla beraber ,bu yöntemin bütün tekrarlayıcı omuz instabiliteli hastalara yapılıp yapılamayacağı da tartışma konusudur. Yöntem: 200 hastanın omuz tomografileri incelenmiş korakoid ve glenoid ölçümleri yapılmış, ortalama değerleri alınmış, bu değerler her iki teknikte cinsiyet üzerindeki anatomik farklılıklara göre karşılaştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
Comparison of the Coracoid Process Transfer Techniques Used in Anterior Shoulder İnstability With the Multiplanar Computed Tomography Method Study Design: A retrospective study comparing coracoid and glenoid measurements in shoulder joint computed tomography. Objective: Comparison of standart and congruent arc Latarjet techniques ,which are the coracoid process transfer techniques used in anterior shoulder instability,based on anatomical differences on gender,glenoid restoration capacity,contact area and determining the preoperative value of the coracoid measurements before surgery. Background: Coracoid process transfers are of great importance in the treatment of recurrent anterior shoulder instability today.Although there is not enough clinical results in the literature regarding the congruent arc latarjet method ,which is an alternative to the standart latarjet procedure ,it is also a question of whether this method can be performed in all patients with recurrent shoulder instability. Methods: The shoulder tomographies of 200 patients were examined, coracoid and glenoid measurements were made, their mean values were taken ,and these values were compared according to anatomical differences on gender in both techniques.